banner164

GÜMRÜKÇÜOĞLU ;EĞİTİM ŞART

Trabzon’da düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Semineri’nde konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, belediye olarak, yasaların gerektirdiği gibi iş sağlığına çok önem verdiklerini kaydederken konuyla ilgili olarak belediye bünyesinde yapılan çalışmaları tek tek sıraladı. Gümrükçüoğlu, “İş sağlığı ve güvenliğinin tam olarak sağlanması için eğitim şart” dedi.

GÜMRÜKÇÜOĞLU ;EĞİTİM ŞART
banner232
TRABZON BELEDİYE BAŞKANI GÜMRÜKÇÜOĞLU İŞ GÜVENLİĞİ İÇİN EĞİTİM ŞART

Haber : Melek Çakır  www.trabzonhaber24.com  

Trabzon’da düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Semineri’nde konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, belediye olarak, yasaların gerektirdiği gibi iş sağlığına çok önem verdiklerini kaydederken konuyla ilgili olarak belediye bünyesinde yapılan çalışmaları tek tek sıraladı. Gümrükçüoğlu, “İş sağlığı ve güvenliğinin tam olarak sağlanması için eğitim şart” dedi.

İSAG-KTÜ işbirliği ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Ortahisar Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Semineri KTÜ Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun yanı sıra Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Aydoğdu, KTÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oklan Çuvalcı, İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği (İSAG) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kavlak ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, iş müfettişleri ve üniversite öğrencilerinin hazır bulunduğu toplantıda iş sağlığı ve güvenliğinin toplumlar için önemine dikkat çekildi.

GENÇLER BU SEMİNERLERDEN ÇOK İYİ FAYDALANIN
Seminerde katılımcılara seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, iş kazalarının sonuçlarının bütün toplumu bir hayat boyu etkilediğine dikkat çekerken, “30 Haziran 2013’te iş sağlığı ve güvenliği yasası çıkarıldı. Geriye eğitim kalıyor. Genç arkadaşlarımdan bu seminerden çok iyi faydalanmalarını istiyorum. Gençlerimiz bu seminerlerde öğrendikleriyle gelecekte iş hayatının güvenli olmasına yön vereceklerdir” dedi.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇİN 3 ÖNEMLİ HUSUS VAR 
İş sağlığı ve güvenliği için üç önemli husus olduğuna dikkat çeken Başkan Gümrükçüoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu üç önemli unsurun başında işyerlerinin gerekli tedbirleri alıp almaması geliyor. Bu durum devletimiz tarafından artık sıkı şekilde denetleniyor. İkinci olarak çalışanların dikkatli olmaması, gerekli prensiplere dikkat etmemesi, üçüncü olarak ise eğitimsiz olunmasından dolayı iş hastalıkları ve iş kazaları meydana geliyor. Resmi rakamlara göre her altı saatte bir kişi iş kazaları nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu da demek oluyor ki her gün ekmek parası kazanmak için evinden çıkan insanların dördü evine dönemiyor. Hem işçilerimizin daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sağlamak, hem de beden ve ruh sağlıklarını korumak için mutlaka mevzuatta belirtilen iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması gerekmektedir. İş kazaları ve meslek hastalıklarından korunmanın en etkin yolu işyerlerinde iş güvenliği prensiplerine uygun bir çalışma düzeni kurmaktır.”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPTI 
Konuşmasında 2 bin çalışan ile faaliyetlerini sürdüren Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin iş sağlığı ve güvenliği noktasında yaptığı çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Gümrükçüoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı: “Büyükşehir Belediyesi olarak iş sağlığı ve güvenliğine büyük önem veriyoruz. Zaten yasalarımızda bunu emrediyor. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar kapsamında genel bilinç değerlendirmesi ve toplantıları yapılmış olup iş sağlığı ve güvenliği kurulları oluşturulmuştur. Sonrasında birim birim risk analizleri yapılarak bu analizlerin sonucunda birimlere eğitim verilmeye başlanmıştır. Örneğin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi var. Burada su arıtmada görev alan personele kimyasallar üzerinde eğitim veriliyor. Asfalt şantiyesinde görev alan mesai arkadaşlarımıza makineler ve asfaltın maddesel olarak güvenliği üzerine eğitim veriliyor. Belediyemiz bünyesinde yasal gereklilik olarak tam donanımlı iş sağlığı ve güvenliği birimi de kurulacaktır.”
Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2015, 00:15
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner254

banner273