banner277

Davutoğlu Trabzon'da !

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Bizler, bize dönen herkese yardım etmeyi bir borç biliriz. Bir devlet eğer İstanbul'u mekan edinmişse ona acziyet yakışmaz. ''

Davutoğlu Trabzon'da !

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Bizler, bize dönen herkese yardım etmeyi bir borç biliriz. Bir devlet eğer İstanbul'u mekan edinmişse ona acziyet yakışmaz. Ondan istenir o istemez. Böyle bir tarihi sorumluluğu üstlenmiş gidiyoruz" dedi. 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Kars, Ardahan, Bayburt ve Gümüşhane illerini ziyaret eden Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, temaslarını Trabzon’da sonlandırdı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden Bakan Davutoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile yaptığı değerlendirme toplantısının ardından Belediye Meclis Salonu’nda vatandaşlara hitap etti.

Burada ilk olarak söz alan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, Başbakan Erdoğan’ın en yakın çalışma arkadaşı olan Bakan Davutoğlu’nun, Türkiye pasaportunun dünyada saygın hale gelmesindeki katkılarını ifade ederek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Bu bölgeye gelip de Trabzon’a selam vermeden geçmek edebe aykırı olur” diyerek sözlerine başlayan Bakan Davutoğlu ise ilk olarak, 30 Mart yerel seçimleri ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alınan neticelerden ötürü Başkan Gümrükçüoğlu’nu tebrik etti.

Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 15 sene evvel temsil edemediği birçok değeri şimdi temsil ettiğini belirterek, "Bize muhalefet edenler dahil gitseler ve Gazze sokaklarında yürüseler görecekler ki, sarıldıkları her insan diyecek ki ‘Allah Türkiye’den ve Erdoğan’dan razı olsun.’ Gazze olayları sırasında CHP milletvekilleri Gazze’ye gitme talebinde bulundu. İstedim ki keşke gitseler de görseler ki Gazze’nin her sokağında Türk bayrağı var. Her evde mutlaka bir çocuğun adı Tayyip. Görsünler ki bu toprakların her tarafında Türkiye’den büyük beklenti var. Namaz kılmak için Kabe’ye dönerler bir şey isteyecekleri zaman bize dönerler. Bizler, bize dönen herkese yardım etmeyi bir borç biliriz. Bir devlet eğer İstanbul'u mekan edinmişse ona acziyet yakışmaz. Ondan istenir o istemez. Böyle bir tarihi sorumluluğu üstlenmiş gidiyoruz. Bizim karşımıza engel çıkarmaya çalıştılar. Bu engeller çıktığı zaman bizim sığınacağımız iki yer var. Biri Rabbim diğeri ise milletimiz. Seçim akşamı Kırgızistan Cumhurbaşkanı, Başbakanımızla halka hitap etti. ‘Bu zafer sadece sizin değil bizim de zaferimizdir’ dedi. Dört sene önce iç savaşın eşiğine gelmiş olan Kırgızistan elimizi uzatmamızla nerelere geldi. Hani şimdi birileri ‘Gazze’ye gösterdiğiniz hassasiyeti niye Türkmenlere, Orta Asya’ya göstermiyorsunuz’ diyor ya, onların kulaklarına küpe olsun diye söylüyorum bunu. Biz hiç kimsenin dinine, ırkına, diline bakmayız, yardıma koşarız" ifadelerini kullandı.

Birçok ülkenin Türkiye'den beklentisi bulunduğunu belirten Davutoğlu, "Biz öyle bir gücü ve kudreti elimizde tutalım ki bunu merhametle, şefkatle, kudretle kullanalım. Şefkati olmayan devlet kudretli olursa zalimleşir. Bunu birçok devlette görüyoruz. Bir devletin veya milletin şefkati var da kudreti yoksa bu seferde acizleşir. Biz öyle bir devlet hayal ediyoruz ki hem kudretli olsun hem şefkatli olsun" şeklinde konuştu.

Gümrükçüoğlu ise, ziyaretin anısına Bakan Davutoğlu’na Trabzon işi gümüş işlemeli ibrik hediye etti. Davutoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ndeki temaslarının ardından Ankara’ya hareket etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2014, 23:33
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner285

banner273