DAVUTOĞLU “CUMHURİYET BAYRAMI MÜJDE PAKETİ” AÇIKLADI

Haber : Ömer Altıntaş / Melek Çakır www.trabzonhaber24.com AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Öğrencilerimizin 330 lira olan burs miktarlarını yılbaşından itibaren 400 liraya çıkarıyoruz. 330 liradan 400 liraya. Enflasyonun çok üzerinde" dedi.

DAVUTOĞLU “CUMHURİYET BAYRAMI MÜJDE PAKETİ” AÇIKLADI

 DAVUTOĞLU “CUMHURİYET BAYRAMI MÜJDE PAKETİ” AÇIKLADI

Haber : Ömer Altıntaş / Melek Çakır www.trabzonhaber24.com  

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Öğrencilerimizin 330 lira olan burs miktarlarını yılbaşından itibaren 400 liraya çıkarıyoruz. 330 liradan 400 liraya. Enflasyonun çok üzerinde" dedi.

Davutoğlu, partisinin Malatya'da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, seçim beyannamesinde olmayan 10 maddelik "Cumhuriyet Bayramı müjde paketi"ni açıkladı. 

Birinci maddenin öğrencilere yönelik olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Öğrencilerimizin 330 lira olan burs miktarlarını yılbaşından itibaren 400 liraya çıkarıyoruz. 330 liradan 400 liraya. Enflasyonun çok üzerinde" diye konuştu. 

İkinci maddenin ise polisleri, emniyet güçlerini ilgilendirdiğini dile getiren Başbakan Davutoğlu, İçişleri Bakanı Selami Altınok ile görüşme yaptıklarını ve bir değerlendirmede bulunduklarını aktararak, şunları söyledi: "Teröre karşı kahramanca mücadele eden polislerimize, buradan selamlar gönderiyoruz. Şehit polislerimize rahmet diliyor, ailelerini bağrımıza basıyoruz. Polislerimizin emniyet hizmet tazminatını yüzde 25 artırıyoruz. Böylece maaşlarında 240 lira ile 580 Türk lirası arasında net artış sağlamış oluyoruz. En az 240 ve 580 liraya kadar, hayırlı mübarek olsun."

Başbakan Davutoğlu, üçüncü maddenin ise yiğit Mehmetçikleri ilgilendirdiğini belirterek, "Terörle mücadelede başını ortaya koyan yiğit Mehmetçiklerin er ve erbaşların harçlığını 2,5-3 katına çıkarıyoruz. Böylece Mehmetçiklerimiz 100 Türk lirasına kadar harçlık almış olacaklar. 30 liraydı, 100 liraya çıkarıyoruz" dedi. 

Dördüncü maddede ise askeri öğrencilere yer verdiklerine işaret eden Davutoğlu, "Askeri öğrencilerimizin 40 ile 200 lira arasında değişen harçlıklarını da iki katına çıkarıyor, böylece 450 liraya kadar harçlık almış olacaklar" diye konuştu. 

Astsubay emeklilerini de unutmadıklarını anlatan Davutoğlu, astsubay emeklilerinin makam, görev tazminatı ve intibaklarıyla ilgili taleplerini bildiklerini söyledi. Davutoğlu, astsubayların 2003 yılı öncesi ve sonrası mezuniyetler ile oluşan farkı gideren emeklilik intibaklarını gerçekleştireceklerini vurguladı. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, uzman erbaşların 2 bin 200 olan ek göstergelerini 3 bine çıkaracaklarını dile getirdi.

Paket kapsamında gençlere seslenen Davutoğlu, "Beyannamemizde 2 yıl boyunca prim yatırmadan sağlık hizmeti almalarına yönelik düzenleme yapacağımızı vadetmiştik. Şimdi de gençlerimizin okulunu bitirip, iş sahibi olmadan önce oluşmuş, genel sağlık sigortası borçlarının tümünü siliyoruz. Hiçbir gencimiz borçlu değil. Biz size borçluyuz, daha güzel bir gelecek borcunu ödeyeceğiz" diye konuştu.

Sekizinci müjdenin ise yaşlılarla ilgili olduğunun altını çizen Davutoğlu, 65 yaş aylığı alan vatandaşlara da bir müjdesi olduğunu kaydetti. Davutoğlu, "65 yaşın üzerinde olup maaş almaya hak kazanmış bütün yaşlılarımız kimin yanında yaşarsa yaşasın maaşını alabilecek. Yani eğer oğlunun, kızının yanında yaşıyor diye bundan mahrum olmayacak. 65 yaş maaşı alan yaşlılarımızın maaşlarında hiçbir kesinti, duraksama olmayacak. Onlara hürmet bizim vazifemiz. Bununla ilgili kanun değişikliğini yapacağız, yaşlılarımızın da sorununu çözeceğiz" ifadesini kullandı. 

Cumhuriyet Bayramı müjde paketinde muhtarlara da yer veren Davutoğlu, "Muhtarlarımız, o bütün halkımızla her gün beraber olan muhtarlarımız, daha önce söz vermiştim, şimdi buradan ilan ediyorum. Muhtarlarımızın 950 lira olan maaşlarını bin 300 liraya çıkarıp, asgari ücrete endeksledik" dedi. 

Son müjdede ise öğretmen adaylarına seslenen Davutoğlu, şubat ayında 30 bin öğretmeni atayacaklarını bildirdi. Beyannamede olmayan ama çalışarak üzerinde değerlendirme yaptıklarını ve vatandaştan gelen talepler doğrultusunda Cumhuriyet Bayramı'ndan bir gün önce paketi açıkladığını dile getiren Davutoğlu, "Biz milletimize müjdeyle geliriz. Biz milletimize öfkeyle değil, aşkla geliriz. Bizim tek meselemiz, bu ülkeye hizmet, bu millete hizmet. İlk günkü aşkla, geceli gündüzlü çalışarak sizlerin yüzlerini güldüreceğiz" diye konuştu. 

İŞTE O ON MADDELİK MÜJDE PAKETİ 
- LİSANS ÖĞRENCİLERİNİN 330 TL OLAN BURS MİKTARLARI YIL BAŞINDAN İTİBAREN 400 TL’YE ÇIKARILACAK.
- POLİSLERİN EMNİYET HİZMET TAZMİNATLARI YÜZDE 25 ARTTIRILACAK. BÖYLECE MAAŞLARINDA 240 TL İLE 580 TL ARASINDA ARTIŞ SAĞLANMIŞ OLACAK.
- ER VE ERBAŞLARIN HARÇLIĞI 2.5-3 KATINA ÇIKARILACAK. BÖYLECE MEHMETÇİKLERİMİZ 100 TL'YE KADAR HARÇLIK ALMIŞ OLACAKLAR.
- ASKERİ ÖĞRENCİLERİN 40 TL İLE 200 TL ARASINDA DEĞİŞEN HARÇLIKLARI İKİ KATINA ÇIKARILACAK. BÖYLECE 400 TL'YE KADAR HARÇLIK ALMIŞ OLACAKLAR.
- ASTSUBAYLARIN, 2003 YILI ÖNCESİ VE SONRASI MEZUNİYETLER İLE OLUŞAN FARKI GİDEREN EMEKLİLİK İNTİBAKLARI GERÇEKLEŞTİRİLECEK.
- UZMAN ERBAŞLARIN 2200 OLAN EK GÖSTERGELERİ 3000’E ÇIKARILACAK.
- GENÇLERİN OKULUNU BİTİRİP İŞ SAHİBİ OLMADAN ÖNCE OLUŞMUŞ GENEL SAĞLIK SİGORTASI BORÇLARI SİLİNECEK.
- 65 YAŞIN ÜZERİNDE OLUP MAAŞ ALMAYA HAK KAZANMIŞ BÜTÜN YAŞLILAR, KİMİN YANINDA YAŞARSA YAŞASIN, MAAŞINI ALABİLECEK. YANINDA YAŞADIĞI OĞLU VEYA KIZININ GELİRİ NE OLURSA OLSUN MAAŞLARI KESİLMEYECEK. BUNUNLA İLGİLİ KANUN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILACAK VE YAŞLILARIN BU SORUNU DA ÇÖZÜLECEK.
- MUHTARLARIN 950 TL OLAN MAAŞLARI 1300 TL’YE YÜKSELTİLİP, ASGARİ ÜCRETE ENDEKSLENECEK.
- ŞUBAT AYINDA 30 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 22:31
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273