banner164

CHP Trabzon İl Başkan Vekili Akaç'tan Büyükşehir'e Tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanvekili Celal Akaç, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan AK Parti kadrolaşmasına tepki gösterdi. Akaç, “Kul’dan utanma bir tarafa, Allah’tan korku da ortadan kalkmıştır” dedi.

CHP Trabzon İl Başkan Vekili Akaç'tan Büyükşehir'e Tepki
banner264

 CHP Trabzon İl Başkan Vekili Akaç'tan Büyükşehir'e Tepki 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanvekili Celal Akaç, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan AK Parti kadrolaşmasına tepki gösterdi. Akaç, “Kul’dan utanma bir tarafa, Allah’tan korku da ortadan kalkmıştır” dedi. 
Saygı Öztürk’ün 30 Temmuz 2017 tarihli yazısında, “ Trabzon’da Saadet Zinciri” başlıklı yazısında açıktan atamayla nasıl devlet memuru yapıldığını yazdı.
Liyakatsiz kişilerin, sadece AKP’li olmaları ön koşulu ile, kanunlardaki boşluklardan yararlanılarak istisnai kadro sahibi yapılarak,  Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde göreve getirildiğini dile getiren CHP Trabzon İl Başkanvekili Celal Akaç, “657 sayılı Kanunun 59 uncu maddesinde belirtilen istisnai kadrolara sınavsız atama yetkisi suiistimal edilmiştir.
Mevcut yasal altyapıya göre istisnai memur kadrolara atanmada sınav yoktur.Valilik ve bir sürü üst düzey bürokrasi görevi yanında “ Özel Kalem Müdürlüğü” diye tanımlanan bir göreve “ istisnai memur” atanabilmektedir. 
Saygı Öztürk’ün listelediği isimlere bakıldığında, devletin nasıl siyasileştiğini, parti devletine geçiş sürecinin nasıl bir yasal boşluk kullanılarak sağlanmaya çalışıldığını görüyoruz.  Trabzon’un trafik sorunu, çöp sorunu,  hava kirliliği sorunu, su sorunu, altyapı sorunu ve çarpık yapılaşma sorunu işte bu liyakatsiz kadrolaşma nedenidir. Bu liyakatsiz kadrolar Trabzon’da iş başında olduğu sürece Trabzon hiçbir alanda ilerleyemez. Ülke çıkarlarını değil de, kendi siyasal geleceklerinden başka bir şeyi düşünmeyen bu kadro hareketi ülkeyi ne hale soktuğu da ortadadır” diye konuştu. 
KULDAN UTANMA, ALLAH’TAN KORKU KALKTI”
Ne yazık ki bugün devlet mekanizmasında işin ehli bürokrat değil, işi kodaran bürokratların varlığı kabul görmektedir diyen Akaç, “Ülkede her yıl beş milyona yakın insan devlet memuru olmak için sınavlara girip birbiriyle yarışır iken, ayrıcalıklı bir kesim insan hiçbir özelliği olmadan, sadece parti adamı olduğu için, kanunlardaki bir boşluktan yararlanılarak, devlet memuru yapılıyor ve bu geçiş süreci sonrası, özellikli makamlara alınarak, siyasetin emrinde kadrolar olarak vazifeye başlıyor. Bunların boşalttığı “ Özel Kalem Müdürü” kadroları bir diğer yandaş tarafından doldurularak, bahse konu edilen “ saadet zinciri” nin sürekliliği sağlanıyor.
Trabzon ili üzerinden ulusal basına konu edilen bu olay eminim ki, Türkiye’nin her bir vilayetinde aynı şekilde, yaşanmaktadır. Günlük hayatımızda bir gerçek artık, gün ışığı gibi, açıktadır. Hak, hukuk, eşit paylaşım, adalet terazisinin yok olduğu bir ortamda, kullar devreden çıkmış, yandaşlar esas unsur halini almıştır.
Özel kalem müdürü makamı 1. Derece kadrosuna sahip olup, normalde yüksek okul mezunu kişilerin atanabileceği görevler iken lise mezunu bir kişi de bu görevlere atanabilmektedir. Ancak, kamuda çalışan herkes bilir ki lise mezunu bir şahıs en fazla 3. Derece ‘ye kadar ilerleyebilmektedir. Bu haksızlık değil ise nedir?” diye konuştu. 
FETÖ’DEN TEMİN EDEN ANLAYIŞ
Bunlar bilinen. Kim bilir binlerce kişi “ Özel Kalem Müdürü” fonundan istisnai kadro sahibi yapıldı, partiden?diye soran Celal Akaç, “Tek şart 657 Sayılı Devlet Memurları kanunu Madde 48’deki şartları taşımanız yeterli. Taşımasanız kim ne diyecek, o da ayrı bir konu.
Sayıştay yaptığı incelemelerde bu kata külle işin farkına varır. Bu adım ile hazinenin zarara uğratıldığını, uygulamanın yaygınlık kazanıp, kazanmadığının araştırılmasını ister. Ancak, bu tespit sonrasında bu tarz istihdam adeta Sayıştay’ın bu kararına rağmen artarak devam etmektedir. Görünen o dur ki, 2002 sonrası yetersiz olan kamu bürokrasisi ihtiyacını FETÖ’den temin eden anlayış, bugün tavrı farklılaştırmış, kendi siyasi yandaşlarını kamu görevlerine getirmek için yasal örtüsü olan bütün imkânları kullanmaktadır.”
ADALETLİ YÖNETİM İSTİYORUZ
AKP’ye oy veren ancak bu konulardan haberdar olmayan vatandaşlarımıza seslenen Celal Akaç, “Bir de siz araştırın ve de yorumlayın bu adımları. Bu haksız, hukuksuz, adaletsiz , eşitlikten uzak bir yöntem ile kamu bürokrasinin göreve getirilme sürecinin devamı halinde yaşayacağımız sıkıntılara  bütün halkımızın dikkat kesilmesini bekliyoruz.
İŞKUR ile yaratılan bu adaletsizlik düzenine kamusal alana istisnai kadro, mülakat gibi  yöntemler ile memur alımına devam edilmesi, haksızlıkların adeta kurumsallaşmasını red ediyoruz. AKP’yi adına konu ettiği “ adalet” li bir yönetim anlayışına davet ediyor, bu durum sağlanıncaya kadar da, bu hukuki gibi görünen ancak meşruluğu olmayan yöntemler ile istihdam sağlama amaçlı adımlara karşı duracağımızı, tekraren beyan ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2017, 11:35
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner179

banner160

banner233

banner234