banner277

BAHÇELİ DAVUTOĞLU'NU REDDETTİ - 4 ŞARTIN ARKASINDA DURDU

Haber : Ömer Altıntaş www.trabzonhaber24.com MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli o dört Madenin Arkasında durdu ,AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara’da görüşmeye başladı.

BAHÇELİ DAVUTOĞLU'NU REDDETTİ - 4 ŞARTIN ARKASINDA DURDU

 BAHÇELİ DAVUTOĞLU'NU REDDETTİ - 4 ŞARTIN ARKASINDA DURDU

Haber : Ömer Altıntaş  www.trabzonhaber24.com

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara’da görüşmeye başladı. Türkiye’nin gözü şuanda bu görüşmeye çevrildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu toplantı sonrası ilk açıklamayı gerçekleştirdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, görüşme sonrası açıklama yaptı. İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Her şeyden önce görev aldıktan sonra 13 temmuz’da kılıçdaroğlu, 14 temmuz’da bahçeli ile görüştüğümde yol haritasını kamuoyuyla paylaşmıştım.
 
Bahçeli’yle bir araya geldik. Bunu daha önce de hem kılıçdaroğlu hem de bahçeli’ye ayrı ayrı, diğer tarafla da görüşeceğimizi paylaşmıştım.
 
Samimi dürüst açık yürekli bir görüşme gerçekleştirdik. Güvenlik operasyonları bağlamında bilgi paylaşımı oldu. Geldiğimiz son aşamayı telefonla daha önce paylaşmıştım. Kılıçdaroğlu’na da bilgi aktarmıştım. Bahçeli’ye de terörle mücadele konusunda geldiğimiz aşamayı paylaştım. Bugünlerde bölgede çevremizde yaşanan gelişmeler ve terörle mücadele konusunda geldiğimiz nokta etrafında da, ülkemizin hükümetsi zkalşmaması için daha önce kendisiyle mutabık kaldığımız şekilde görüşmeyi gerçekleştirmek istediğimi ifade ettim.
 
Kendisi de açık bir ifadeyle ve tam bir dürüstlük içinde, daha önce kamuoyuyla paylaşmış olduğu 4 konuyu da gündeme getirerek, bunları tek tek ele alındığında AK Parti ile koalisyon imkanını görmediğini ifade etti. Ben kendisinin yaklaşımını, genel başkan olarak saygıyla karşıladığımızı ifade ettim. Daha sonra olabilecek senaryolarla, bir koalisyon mümkün görülmüyor, kısa süreli seçim koalisyonu mümkün görünmüyor, azınlık hükümeti destek vermeyeceklerini belirtmişti. Erken seçim kararı için de bir hükümet meclis’e gelirse, meclis’i toplamak isterse toplantıya katılacaklarını ve erken seçime de destek vermeyeceklerini ifade etti.
 
Bu dört konuda, herhangi bir müzakere yapmak kastıyla değil parti olarak bizim ve şahsi kanaatlerimi açıkça paylaştım. Cumhurbaşkanlığı makamıyla ilgili herhangi bir konunun koalisyonun parçası yapmayacağımızı söyledim. Çözüm süreci bağlamında gündeme getirilen hususlar çerçevesinde, terörle mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüreceğimi ifade ettim.
 
17-25 Aralık ki bunlar zikredilmiş konular olarak pozisyonumuzu göstermek açısından zikrediyorum. Bunların paralel bir yapılanma çerçevesinde yürütülen bunların darbe teşebbüsleri olduğunu ama şeffaflık konusunda her türlü adımı atacağımızı zikrettim. Bunlar koalisyonla ilgili düşüncelerini ifade ettikten sonraki iki sorumlu devlet adamı olarak bu konularda görüşlerimi aktardım.
 
Gerek sayın Kılıçdaroğlu ile, CHP – AK Parti koalisyonu ve MHP – AK parti koalisyonunun zemininin olmadığı açıkça ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bunu önümüzdeki gün, ilk fırsatta MKYK’yı da toplayarak arkadaşlarımla istişare edeceğim. Değerlendirmede bulunacağız.
 
23 Ağustos’a kadar görevi devredecek misiniz? CHP ile yol tıkandı, MHP ile öyle. Ne zaman devredeceksiniz görevi?
 
Bu tablo bütün çabamızı kamuoyumuz takip ediyor. Olabilecek bütün ihtimalleri, yine bu salonda 9 opsiyon
 
Bugün sayın Bahçeli’yle kalan dört opsiyon da yine saygı duyduğumu ifade ederek söylüyorum. Mümkün olmadı. Şimdi nihayet tabi siyaset bir çözüm bulma sanatı. Bir sorunlar yumağından bir netice üretme sanatı. Bu anlamda hiçbir kapıyı kapatmış değiliz. Tekrar tekrar konuları ele alabiliriz. Ama şu anda koalisyon ihtimalini gerçekleştirecek bir yol gözükmüyor.
 
Bana da hükümet kurma görevi, ülkeyi hükümetsiz bırakmamak çerçevesinde elimden geleni yapmış olduğum konusunda manen mutmainim. Elimden gelen bütün çabayı gösterdim. Buna kılıçdaroğlu ve bahçeli’de şahittir.
 
Ama aynı şekilde siyaset belli ilkelerle yürüdüğü zaman saygınlığını koruyabilir. Anayasamızın 116’ncı maddesi bu durumlarda nasıl yol olduğu konusunda süreç görünüyor. Cumhurbaşkanımız takdir ettikten sonra, ülkenin erken seçime gitme çerçevesinde. 9 Temmuz’dan bu yana olabilecek bütün formülleri denediğime inanıyorum. Ama zemin yoksa, muhatabım olan genel başkanların kendi karar süreçlerine saygım sonsuz. Yeni bir adım atmayı gerektirecek bir tablo yok.
 
Cumhurbaşkanımızla istişare edeceğiz. Tabi ki gerekmesi halinde tabi görevi iade edeceğim.
 
MHP’DEN BİR ÖNERİ GELDİ Mİ SİZE?
Hayır böyle bir öneri MHP tarafından getirilmedi. Güvenlik ve terörle mücadele bağlamında bilgilendirmenin hemen sonrasında Bahçeli zaten almış oldukları kararı ifade ettiler. Koalisyonu, bu 4 şartlarını, bu kendi şartları. Müzakere sonucunda bir anlaşmazlık söz konusu değil. Daha sonra diğer ihtimalleri de, azınlık hükümetine destek, bir erken seçim kararının da mümkün olmadığını ifade etti. Kendisinin hayır diyeceklerini ifade etti.
 
bu konuda da sayın bahçeli’yi açık ve samimi gördüğümü de ifade edeyim. İki genel başkan, iki akademisyen, iki devlet adamı olarak zikredilen hususlarla ilgili düşüncelerimi paylaştım.
 
Başta pozisyon zaten netleşmişti. Ama toplantı süresince de açık yürekli bir istişare imkanı bulduk.
Faruk Çelik Çok güzel açıklama olacak 

Koalisyon görüşmesine Ahmet Davutoğlu ile birlikte AK Parti'den katılan tek isim olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Sayın Başbakanımız çok güzel açıklamalar yapacak" dedi.

Bakan Çelik ile gazeteciler arasında şu diyalog geçti:
 
Bakan Çelik: Olumlu geçti. Başbakanımız birazdan çok önemli ve güzel bir açıklama yapacak
Soru: Yeniden görüşme olacak mı?
Çelik: Her zaman görüşme olabilir
Saat 14 – 20 : Başbakan Ahmet Davutoğlu ve MHP Lideri Devlet Bahçeli TBMM’de bir araya geldi. Günlerdir konuşulan görüşme başladı.

Saat 14 – 25 : MHP 4 ana kırmızı çizgisi ile toplantıya girdi. Anayasanın 4 maddesi değiştirilemez, 17 – 25 Aralık soruşturması başlatılacak, Çözüm Süreci bitirilecek, Cumhurbaşkanı Yasal sorumluluk alanına dönecek.

Davutoğlu ve Bahçeli'nin açıklamaları birazdan canlı yayınla burada olacak;

 

Saat 15 – 00 :  Görüşmeler başlayalı 40 dakika oldu. Genel Başkanların yanında Çalışma bakanı Faruk Çelik ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın bulunuyor.

Saat 15 – 06 : Şamil Tayyar, “ MHP’nin sunduğu 4 madde var. Bu maddeye göre bu toplantıdan hiçbir şey çıkmayacak. Bu maddeler sonrasında sayın Başbakana görüşmeyi iptal edin dediler. Uzun vadeli bir koalisyon olacaksa kapıları kapatmak doğru değil. Benim gözlemim hep cumhurbaşkanım hem de başbakanımız koalisyon istiyor.”

Saat 15 – 08 : Devlet Bahçeli’nin görüşme sonrası basın açıklaması yapması bekleniyor. Not : Bu açıklama burada olacak…

Saat  16 - 27 : Görüşme başlayalı 2 saat oldu 

Saat 16 – 47 : Görüşmeler bitti açıklamalar geliyor 

Ahmet Davutoğlu Genel Merkezde açıklama yapacak

Satır Başı - 7 Haziran seçimlerinin ardından Ak Parti ve CHP, 1 aydan uzun bir süre koalisyon görüşmeleri yapmış ancak anlaşma sağlanamamıştı. Bahçeli bu süreçte bir azınlık hükümet ya da seçim hükümetine MHP olarak destek vermeyeceklerini belirtmişti. Bahçeli de AK Parti ve CHP arasında mutlaka bir koalisyon hükümetinin kurulması gerektiğini ifade etmişti.
Satır başı - Bu arada MHP, önceki gün toplanan MYK'sında erken seçime kapıları kapatma kararı aldı. Bahçeli, azınlık hükümetine destek vermeyeceğini, seçim hükümetinin içinde yer almayacağını ve Meclis'ten çıkarılacak erken seçim kararına da karşı olduğunu açıkladı. Bugünkü görüşme sonrası MHP ile koalisyona yanaşmaması ve tüm uğraşılara rağmen hükümet kurulamaması durumunda Başbakan Davutoğlu, gerekçeleri halka anlatarak görevi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iade edecek.
Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2015, 22:31
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273