banner164

Bahar Ayvazoğlu Mardin'de ''Siyasette Kadın Çalıştayı''na Katıldı

Haber: Melek Çakır www.trabzonhaber24.com Ak Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu Mardin'de Siyasette kadın Çalıştayı'na katıldı.

Bahar Ayvazoğlu Mardin'de ''Siyasette Kadın Çalıştayı''na Katıldı
banner232

Bahar Ayvazoğlu Mardin'de ''Siyasette Kadın Çalıştayı''na Katıldı

Haber: Melek Çakır  www.trabzonhaber24.com   
Ak Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu Mardin'de . Milletvekili Ayvazoğlu ,Siyasette Kadın Çalıştayı için gittiği Mardin'de Yasin Bahar Kastan ve Hatice Kandemir tarafından Çiçeklerle karşılandı. Ayvazoğlu'nu  Mardin Derik Kaymakamı Hakan Kafkas ,Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk,Mardin Kızıltepe Trabzonsporlular Derneği Başkan Yardımcısı İsa Dal ve Yönetim Kurulu üyeleride ziyaret etti. 

TRABZON MİLLETVEKİLİ BAHAR AYVAZOĞLU 

Siyasette Kadın Çalıştayı için geldiğimiz Mardin'de bu güzel karşılama ve misafirperverlik için Kadın Eğitim ve İstihdamı Artırma Derneği Başkanı Bahar Kastan ve Türkiye Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Hatice Kandemir'e gönül teşekkürlerimi sunmam gerek. 3 günlük yoğun bir programın öncesinde çok iyi geldi doğrusu.

i

Mardin'de 2 gün süren 'Siyasette Kadın Çalıştayı bitti. Çalıştayla siyasette kadın temsilinin önemi konusunda farkındalığın artması hedeflendi.
İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı'nın (SIDA) finansman desteği ile uygulanan 'Türkiye'de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi' kapsamında bir otelde düzenlenen 'Siyasette Kadın Çalıştayı'na, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu(KEFEK) Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Canan Kalsın, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi(UN Women) Ülke Direktör Vekili Sabine Freizer, Parlamentolar Arası Birlik(IPU) Temsilcisi ve Proje Yöneticisi Zeina Hilal, İsveç Büyükelçiliği İnsani ve Katılım Öncesi Mali Yardım Birim Müdürü Malin Stawe, Parlamentolar Arası Birlik Türk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan,Ak Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu ve Mardin Valisi Mustafa Yaman katıldı.

HAREKET NOKTAMIZ CİNSLER ARASI HAK VE ADALETİ SAĞLAMAK 
TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Canan Kalsın, TBMM'nin, kadınların güçlenmesine yönelik uluslararası ve ulusal taahhütlerini yerine getirmesini desteklemeyi hedefleyen bir toplantı düzenlediklerini belirterek, "Kadın meselesi partiler üstü bir meseledir. Bugün burada bulunan kadın vekillerin hepsinin ayrı bir hayat hikayesi, yaşanmışlığı ve tecrübesi var. Siyasette var olan kadınlar olarak kendi sorunlarımızı da hep beraber kolektif akıl ve vicdanla çözeceğimize inanıyorum. Hareket noktamız cinsler arası hak ve adaleti sağlamak ve kişiye hak ettiği adaleti sağlamak olacaktır. Kadınlar ve kız çocuklarına yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması en temel hakların sağlanması sadece insani hakların teslimi demek değildir. Aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmayı hızlandırmak için kritik önem taşımaktadır" dedi. Parlamentolar Arası Birlik Türk Grubu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan ise kadınların önlerindeki engellerin kaldırıldığı takdirde her şeyi başarabileceğini ifade ederek, "Kadın siyasetçiler olarak birçok zorluğu el ele vererek aştık. Engelleri kaldırdığımızda çok güzel çalışmalara imza atabileceğiz. Parlamentolar Arası Birlik Temsilcisi olarak gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla Türkiye'yi yurt dışında temsil ediyoruz" diye konuştu.

HEDEFE KADIN LİDERLER OLMADAN ULAŞAMAYIZ 
UN Women Ülke Direktör Vekili Sabine Freizer de, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi'nin 'hem globalde hem de Türkiye'de kadınların siyasi katılımı ve liderliği alanında çalıştığını' vurgulayarak,  "Birleşmiş Milletler Kadın Birimi olarak kadınların siyasetteki temsilinin artmasını, parlamentolar, yerel yönetimler ve siyasi partiler olmak üzere tüm karar alma mekanizmalarına dahil olmalarını destekliyoruz. 2015 yılından bu yana Türkiye'de siyasi liderlikte ve siyasi katılımda toplumsal cinsiyet eşitliği projesi kapsamında bu hedefe yönelik olarak çalışmalar yapıyoruz. Kadınların siyasi arenada güçlenmeleri, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında önemli bir hedef. Bu hedefe kadın liderler olmadan ulaşamayız. Kadın liderler, kadınların ihtiyaçlarını yasalara yansıtabilir ve onların sesi olabilir. Kadın milletvekilleri toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili konuları önceliklendirebilir. 2030 yılına kadar toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadınların güçlenmesi hedefine kadın milletvekilleri ve kadın liderlerle ulaşabiliriz" diye konuştu.
Parlamentolar Arası Birlik (IPU) Temsilcisi ve Proje Yöneticisi Zeina Hilal da kadınların parlamentoda temsili noktasında Türkiye'de önemli ilerlemeler kaydedildiğini ifade etti. 

Parlamentolar Arası Birlik (IPU) Temsilcisi ve Proje Yöneticisi Zeina Hilal: “Kadınların parlamentoda temsili noktasında Türkiye’de önemli ilerlemeler kaydedildi. Kadın parlamenterlerin oranı yüzde 17.4 oranında. Bu yeterli değil ancak ilerlemeyi gösterir. Bu sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu. Parlamentolar toplumun bütününü eşit temsil eden bir profile sahip olmalı.” Meclisin toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı hale getirmenin önemli olduğunu söyleyen Hilal, “Toplumsal cinsiyet eşitliği ile kalkınma birbirinden bağımsız değildir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin artış gösterdiği ülkelerde ekonominin de sekteye uğradığını görüyoruz. Eğer kalkınma istiyorsak, kadınların ve kız çocuklarının güçlenmelerini sağlamak zorundasınız.”

İsveç Büyükelçiliği İnsani ve Katılım Öncesi Mali Yardım Birim Müdürü Malin Stawe, İsveç’in toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çok taraflı küresel işbirliklerine imza attığını belirterek şunları söyledi: “Özellikle kadınların ve kızların desteklenmesi İsveç’in önemli bir politikası. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğiyle Türkiye’de kadınların siyasete katılımının artırılması projesine finansal destek sağlıyoruz.”

Parlamentolar Arası Birlik Türk Grubu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan: “Kadınlar, önlerindeki engeller kaldırıldığı takdirde her şeyi başarabileceklerdir. Kadın siyasetçiler olarak birçok zorluğu el ele vererek aştık. Engelleri kaldırdığımızda çok güzel çalışmalara imza atabileceğiz.” Kan, Parlamentolar Arası Birlik temsilcisi olarak gerçekleştirdikleri çalışmalarla Türkiye’yi yurt dışında temsil ettiklerini belirtti.

MARDİN VALİSİ MUSTAFA YAMAN

Mardin Valisi Mustafa Yaman açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Kadın erkek arasındaki farklılıklar eşitsizliğe dönüşmemelidir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinden en fazla etkilenen kadınlardır. Kadın haklarının korunması, geliştirilmesi ve kadın erkek eşitliğinin sağlanması konusunda kadınların toplumdaki yerini sağlamlaştırmak için çalışmalar yapılmalıdır.”

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Eylem Uzmanlar Grubu (GREVIO) Başkanı Prof. Dr. Feride Acar, CEDAW Komitesi Temsilcisi Lia Nadaraia, Sırbistan Parlamentosu Meclis Başkan Vekili Gordana Čomić ve Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nezih Orhon konuk konuşmacı olarak çalıştaya katıldı. Uzman konuşmacılar, toplumsal cinsiyet eşitliği alanında Türkiye ve dünyadaki örnek uygulamalar hakkında milletvekillerini bilgilendirdi.

Siyasette Kadın Çalıştayı’nda, toplumsal cinsiyet eşitliği, Meclis bünyesinde yapılan cinsiyete duyarlı bütçeleme çalışmaları, cinsiyete duyarlı parlamentolar ve kadınlara yönelik şiddetin önlenmesiyle ilgili uluslararası sözleşmeler tartışılıyor. Kadın siyasetçilerin liderliğinin ve parlamentolardaki kadın birliklerinin toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkıları masaya yatırılıyor. Siyasette kadın temsilinin önemi konusunda farkındalığın artmasını hedefleyen çalıştay, milletvekilleri arasında dayanışma ve birlikte çalışma kültürünü geliştirmeyi ve bilgi paylaşımını sağlamayı hedefliyor.

Çalıştay, milletvekillerinin, kadınların siyasette yer almasının toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkılarını tartışmalarını hedefliyor. Çalıştayda aynı zamanda KEFEK’in önümüzdeki iki yılın stratejik planları, alt komisyon çalışmaları ve Komisyonun toplumsal cinsiyete duyarlı kanunlar ve politikalar için Meclise nasıl destek vereceğinin tartışılması planlanıyor.

Siyasette Kadın Çalıştayı, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK), Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Parlamentolar Arası Birlik (IPU) ortaklığında yürütülmekte olan “Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi” kapsamında düzenleniyor. Proje, milletvekilleri arasında iş birliğini geliştirerek, milletvekillerinin toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama çabalarına ve kadın siyasetçilerin karar alma mekanizmalarında temsilinin artması yönünde adımlar atılmasına destek olmayı hedefliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 22:54
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160