banner164

Tarih Müzesi ilk ödülünü aldı

Trabzon Ortahisar Belediyesi’nin kurduğu ‘Ortahisar Belediyesi Trabzon Tarih Müzesi’ ‘Kastamonu Tarihi Kentler Birliği’ tarafından arşiv ve koleksiyon dalında ödüle layık görüldü.

Tarih Müzesi ilk ödülünü aldı
banner232

Trabzon Ortahisar Tarih Müzesi ilk ödülünü aldı

Trabzon Ortahisar Belediyesi’nin kurduğu ‘Ortahisar Belediyesi Trabzon Tarih Müzesi’ ‘Kastamonu Tarihi Kentler Birliği’ tarafından arşiv ve koleksiyon dalında ödüle layık görüldü. Ödül, Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdürü Yalçın Kurt tarafından Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç’e takdim edildi. Karadeniz Bölgesi’nin en kapsamlı belge, fotoğraf ve görüntü arşivine sahip olan ve bugüne kadar 50 binin üzerinde ziyaretçi tarafından gezilen Tarih Müzesi böylece ilk ödülünü almış oldu.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, açılan yeni müzelerle Ortahisar’ın müzeler kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi. Başkan Genç, “Ortahisar Tarih Müzemiz açıldığı günden beri yoğun bir ilgiyle karşılaştı. Öğrencilerin yanı sıra araştırmacılar, uzmanlar ve tarihçiler de müzemizdeki arşiv niteliğindeki belgelerden yararlandılar. Öğrenciler, tarih dersinde kendilerine anlatılan olaylar hakkındaki belgelerin bizzat orijinallerini görme imkânı buldular. Cumhuriyet ve Osmanlı dönemi, diğer yandan da kentimizin spor tarihi ilgili tarihi önemi bulunan birçok belgeyi müzemize kazandırmış olmaktan dolayı da büyük bir mutluluk duyduk. Ortahisar’ımızın tarihi kimliğinin, belleğinin kurumsallaşması adına önemli bir adım olarak gördüğümüz Tarih Müzemizi ödüle lâyık bulunması bizi son derece mutlu etti. Bundan sonra da müzecilik alanında ciddi çalışmalara imza atacağımıza inanıyorum. Bu ödülü bize layık gören Kastamonu Tarihi Kentler Birliği’ne ve ödülü bize takdim eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdürü Yalçın Kurt Bey’e bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum. Bu ödül müzecilik alanında yapacağımız diğer projeler için ciddi bir motivasyon ve teşvik niteliğinde olacaktır.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 13:13
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner254

banner273