banner277

Grup İMERA'dan Karadeniz kültürünü yaşatacak bir albüm !

Trabzonlu yeni kurulan yöresel müzik gurubu İMERA‘nın ilk albümü ‘ENA’ Karadeniz müziği severlerle buluşmaya başladı.

Grup İMERA'dan Karadeniz kültürünü yaşatacak bir albüm !

Trabzonlu yeni kurulan yöresel müzik gurubu İMERA‘nın ilk albümü ‘ENA’ Karadeniz müziği severlerle buluşmaya başladı. Solistliğini Merve Yavuz ve Hüseyin Ulusan’ın yaptığı ve 4 kişiden oluşan gurupta Yıldıray Yanlı Klasik ve Akustik Gitar, Berat Bayraktar kemence çalıyor.

Yıldıray Yanlı ve Hüseyin Ulusan tarafından 2014 yılının Ocak ayında kurulan İMERA; ismini Karadeniz coğrafyasına miras kalan dillerden Rumcada ”Gün” anlamına gelen sözcükten alıyor. Köklerini Karadeniz’in doğasında, geçmiş günlere uzatan İmera, dallarını gelecek günlere ulaştırmayı ve geleceğe uzanan bu dallarda yetiştirdiği her bir ürünü, sizlere hak ettiği değerlerde sunmayı kendine gaye edinerek yola çıktı.

LOGOSU KARADENİZ’İ TEMSİL EDİYOR

Logosunda Karadeniz coğrafyasının ve İmera’nın ilham aldığı üç önemli unsuru kullanan grubun logosunda ki Sümela,tarihimizi; yeşil renkle tasvir edilen ağaçlar, Karadeniz’in doğasını; mavi renkle tasvir edilen deniz ise Karadeniz’i temsil ediyor.

Bu 3 unsur ardından doğan İmera, “Her gün bir hikaye Karadeniz’de” düşüncesi ile Karadeniz coğrafyasının tozlu tarihinde kimsenin el sürmediği, kaybolmaya yüz tutmuş ezgileri ve hikayeleri ortaya çıkarmayı, korunmaya değer otantik yapısı ile müziği korumayı kendisine hedef edinmiş durumda.

SORUMLULUKLARININ FARKINDALAR

Karadeniz kültürünü temsil etme amaçlarının; “Bilgili olmak, birikimli olmak, çok çalışmak, özverili olmak ve en önemlisi sorumluluk yükünü taşımaktan geçtiğinin bilincinde olduklarını” söyleyen grup üyeleri, Karadeniz coğrafyasının kültürel zenginliği ile bu yolda yürümeye başladıklarını belirttiler. Popüler kültürle idam edilmiş, sözde Karadeniz müziğine karşı; Karadeniz’de halen yaşatılan çeşitli dillerdeki destanları, ağıtları, türküleri araştırıp, hassas yapılarını bozmadan, yeniden yorumlamayı; evrensel boyuta taşımayı da kendilerine amaç edindiklerini söylediler. Bu amaç doğrultusunda, serüvenin ilk basamağı olan albüm çalışmalarını tamamladıklarınıbelirten grubun üyeleri; “Yaklaşık 3 yıllık bir çalışmanın ürünü olan bu albümde anonim eserlerin yanı sıra çok sayıda beste de bulunmaktadır. Albümde 13 şarkı yer aldı. Eserlerin 11′i Trabzon yöresine, biri Artvin, biri de Giresun yöresine ait. Albümümüzde birçok sanatçı dostumuz ve müzisyen arkadaşımız emek harcamış, bizlere destek olmuştur. Bu uzun yolda desteklerini bizlerden esirgemeyen tüm sanatçı ve müzisyen dostlarımıza, bizleri takip eden siz değerli dostlarımıza sonsuz teşekkür ederiz” şeklinde konuştular.

‘ENA’ albümü, internet üzerinde ki TTNET Müzik ve iTunes gibi kuruluşlarca da satışa sunuldu.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2014, 16:06
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273