banner164

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Mustafa SERDAR ​​​​​​​​​“Hemşeriler Haftasını Kutladı”

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Mustafa SERDAR ​ Yayınladığı bir mesaj İle ​​​​​​​​“Hemşeriler Haftasını Kutladı”

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Mustafa SERDAR ​​​​​​​​​“Hemşeriler Haftasını Kutladı”
banner232

​Kahraman sağlık çalışanları, 14 Mart Tıp Bayramını, sağlık haftasını ve ebeler haftasını karşıladıkları gibi hemşireler haftasını da salgınla mücadele ile karşılıyorlar.
​Bu sürede sağlık çalışanları için alkışlar, şarkılar, övgüleri çokça gördük. Bir hakkın teslimi açısından bu övgü ve alkışlara desteklere çok teşekkür ediyoruz. Fakat mesele sorunların çözülmesine ve taleplerin karşılanmasına gelince övgüler dizenlerin bu konuda gereğini yapmadıklarına şahit olduk.
​Covid-19 sürecinde yapılan tek düzenleme olan 3 ay süreli tavan oranından yapılması vaad edilen ek ödemeler ne yazık ki "usul ve esaslara" boğulup, idarecilerin takdirine bırakılarak "yavandan bir ödeme" halini almıştır. Bu "yavandan uygulama" ile sağlık çalışanlarına haksızlık yapılarak hayal kırıklığı yaşatmıştır.
​Dünyaya övgü ile bahsedilen filasyonun, fedakârları aile hekimliği çalışanları başta olmak üzere görev alan diğer çalışanlara ek bir ödeme yapılmadı. Yapılan kısa süreli bir iyileştirme bile uygulama safhasında çarçur edildi.
​Sağlık çalışanları Covid-19 bulaşısı riskine rağmen cephede kahramanca mücadele verip canlarını ortaya koyarken, kronikleşen sorunlarına çözüm üretilmesi ve taleplerinin karşılanması için adım atılmasını bekliyoruz.
​Bu kapsamda öncelikli yapılması gerekenler;  
​-Tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin taban maaşlarına iyileştirme yapılmalıdır
​-Döner sermayelerde kronikleşen sorunlar çözülmeli, sistem yenilerek çalışan merkezli ve adaletli bir yapıya kavuşturulmalıdır.
​-Söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi hayata geçmelidir.
​-Süresiz sözleşmelilere, 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe hemşireler ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmeli 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamuda terk edilmelidir. ​
​-Atamalarda ehliyet ve liyakat esas alınmalı sadece Türkiye Cumhuriyeti devletine sadakat aranmalıdır
​-Döner sermayeler emekliliğe ayılmalıdır.
​-Sağlık personeli ve Hemşire açığı yüksek seviyededir. Bu nedenle, en az 50 Bin sağlık çalışanı ataması yapılması gerekmektedir.
​-Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara karşı hayata geçen düzenlemeler tavizsiz uygulanmalı, herhangi bir esnekliğe izin verilmemelidir.
​-Salgın mücadeledeki fedakarlıkları, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında tüm sağlık çalışanlarına söze verildiği üzer 1 yıl hizmete karşılık 90 Gün Fiili Hizmet Zammının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı (FHZ) düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir.
​-Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir.
​-Sağlık Bakanlığı, Genel İdari, Teknik ve Yardımcı Hizmetler Sınıfı çalışanlarına ve Aile Sağlığı Merkezleri çalışanlarına da ilave ödemesi yapılmalıdır.  
​-Üniversite hastanelerinde ise apayrı bir durum var.  Zira, ilan edilen 3 aylık sürenin dolmasına 15 gün kala Hükümet,Maliye Bakanlığı ve Bürokrasi verdiği sözü tutmamış bugün itibariyle ilimiz son basamak KTÜ Farabi Hastanesi çalışanlarının hakettiği döner sermaye ek ödemeleri yapılmamıştır. Eşitsizlik ve adaletsizliğin giderilmesi adına acilen, KTÜ Farabi Hastanesi çalışanlarına Covid-19 nedeniyle ek ödeme döner sermayeler tavan katsayısından ve ayrım yapılmaksızın ödenmelidir.
​Bu çağrımız karşılıksız kalmamalı, yöneticiler sağlık çalışanları için üzerlerine düşeni yapmalıdırlar.
​Dünyada artık covid-19 salgını sonrasında hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı söylenmektedir. Umut ediyoruz ki sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış açısı da değişir. Meseleler kulak arkası, sümen altı edilmez çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer.
​Bu temennilerle koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin dört bir yanında şifa dağıtan,  çalışma hayatındaki tüm zorluklara ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde hizmet eden gizli kahramanlar hemşirelerimizin, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutluyorum. Yaşamlarında başarı ve mutlulukların onlarla olmasını diliyorum.
​Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum. 12.05.2020
​​

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner249

banner160

banner254

banner273