banner164

Prof.Cevdet Erdöl ; Bonzai Kirli Bir Proje

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, uyuşturucu baronlarından torbacıya kadar en az 3-4 el değiştiren bonzainin, birkaç liralık kar amacıyla satıldığına inanmadığını belirterek, “Her zaman söylediğim gibi en tehlikeli bağımlılık yapıcı madde, en ucuz ve en kolay yolla temin edilendir. Bu nedenle bonzainin çocuklarımızı, gençlerimizi ve geleceğimizi hedef alan kirli bir proje olduğundan da eminim.” dedi.

Prof.Cevdet Erdöl ; Bonzai Kirli Bir Proje
banner232
 Prof.Cevdet Erdöl ; Bonzai Kirli Bir Proje 
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, uyuşturucu baronlarından torbacıya kadar en az 3-4 el değiştiren bonzainin, birkaç liralık kar amacıyla satıldığına inanmadığını belirterek, “Her zaman söylediğim gibi en tehlikeli bağımlılık yapıcı madde, en ucuz ve en kolay yolla temin edilendir. Bu nedenle bonzainin çocuklarımızı, gençlerimizi ve geleceğimizi hedef alan kirli bir proje olduğundan da eminim.” dedi.

Erdöl, yaptığı açıklamada, bir milletin gündeminin o milletin gerçeği olduğunu, bu perspektiften hareketle, basının neredeyse her gün bonzai zehriyle kıvranan gençlerin görüntülerini yayınladığını ifade etti."Gün geçmiyor ki gençlerimizin perişan görüntülerine radyo-televizyon ve gazetelerde rastlamayalım. Bir dehşetli manzaradır ki yüreklerin dayanması ne mümkün." diyen Erdöl, bonzainin, ilk kez 2002'de Almanya ve İspanya'da daha sonra Rusya ve Avustralya'da kullanıldığını aktardı.

Prof. Dr. Erdöl, bunun, bağımlılık tedavisi almak isteyen kişilerin verdikleri ifadelerle tespit edildiğini, etken maddesinin kişilerde Hint kenevirine benzer etkiler oluşturan sentetik kannabionoid türü olduğunun açıklandığını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Bonzai sentetik bir uyuşturucu olup, etkisi, fare zehri, aseton, floresan tozu gibi maddeler de katılarak artırılıyor. Kullananın kısa sürede kalbini iflas ettiriyor, duygu durum bozukluğu ve kişilik bozukluklarına neden oluyor, damarlarını çürütüyor, ölüm şokuna sokuyor, karaciğer ve böbrekleri bitiriyor. Fare zehrinin yaptığı etkiyi yaparak, çocuklarımızı 3-5 yıl gibi bir sürede adeta fare gibi öldürüyor. En sade deyişle bonzai, insanı insan olmaktan, düşünen, akıl yürüten ve gerek kendisine, gerekse çevresine faydalı birey olmaktan çıkarıyor. Bonzai satıcılarının hedef kitlesi, özellikle ergenlik dönemini yaşayan gençlerimiz. Daha hayatın dahi ne olduğunu anlayamadan, ölümün korkunç davetçisinin pençesine düşüyorlar. Gençlerimiz, eğitilecekleri, öğrenecekleri ve kişiliklerinin kamil manada şekillendirileceği bir çağda, adeta ruhen hadım ediliyor, bir ucubeye dönüşüyor. Bizim geleceğimiz, aydınlık yarınlarımız, ufkumuz ve teminatımız olan gençler, en güzel ve en verimli çağlarında, hayattan ve hayata dair her şeyden bonzaiyle koparılıyor."

"BONZAİ, TEK KURŞUN ATMADAN SAVAŞ KAZANMA SANATININ ADIDIR"

Prof. Dr. Cevdet Erdöl, bonzainin çok küçük maliyetlerle, kolaylıkla temin edilebildiğini dile getirerek, "Bence zehrinden daha tehlikelisi, ucuz ve kolay ulaşılabilir olmasıdır. Uyuşturucu baronlarından torbacıya kadar en az 3-4 el değiştiren bonzainin birkaç liralık kar amacıyla satıldığına inanmıyorum. Her zaman söylediğim gibi, en tehlikeli bağımlılık yapıcı madde en ucuz ve en kolay yolla temin edilendir. Bu nedenle bonzainin çocuklarımızı, gençlerimizi ve geleceğimizi hedef alan kirli bir proje olduğundan da eminim." diye konuştu.

Bonzainin milleti ahlaken, fert fert çürüterek yok etme dönük bir proje olduğuna işaret eden Erdöl, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bonzai, tek kurşun atmadan savaş kazanma sanatının adıdır. Bonzai, çocuklarımızın geleceğini, yarınını dinamitlemenin en kestirme ve en kalıcı şeklidir. Bonzai, gençliğimizin boynuna atılan yeni bir kementtir. Toplumların yegane teminatı ve potansiyelini teşkil eden gençliktir. Bonzai bu potansiyelimizi eritiyor, çürütüyor, yok ediyor. Geleceğinin teminatı olan gençleri çürütülen, eritilen ve bu suretle yok olan bir milletin geleceği de söz konusu olamaz. Gençlik kaybedildiğinde o hangi kazanımdır ki bir milleti geleceğe taşısın ve gelecekte bütün dinamikleriyle muasır medeniyetler içinde yaşatsın? Gençliğimize sahip çıkmak, geleceğimize sahip çıkmak olduğundan, gençlerimizi bu bonzai vebasından kurtarmak öncelikli ve hayati vazifemizdir. Bonzai asla affedemeyeceğimiz, yarınlarımızın teminatı gençlerimizi yok etmek için geliştirilmiş bir düşmandır ve bu minvalde mücadele gerektirir. Bonzai, milletimizin, devletimizin girdiği muazzam bir soğuk savaş halidir. Hatta bu yönüyle sıcak savaştan bile hayati ve tehlikelidir. Çünkü hiç kimse facianın farkında değildir. Meydana gelen manevi yıkım ve tahribat sınırları, tehlike sınırlarının çok üstündedir. İşte bu sebepledir ki gençliğimize sahip çıkmak ve gençliğimizi bu bonzai illetinden korumak için topyekun seferber olmalıyız."

"BU AFETLE TEK YÜREK MÜCADELE ETMELİYİZ"

Erdöl, bu mücadelede en başta bakanlar olmak üzere, güvenlik güçlerinin, medyanın, sivil toplum kuruluşlarının, okulların, dini müesseselerin ve ailelerin bu uğurda istikrarlı ve sorumluluğunun bilincinde seferber olması gerektiğini dile getirerek, ülke olarak farklılıkları bir yana bırakıp bu afetle tek yürek mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Ancak bu suretle müspet bir netice elde edilebileceğini ve gençliğin modern çağın vebasından kurtarılabileceğini aktaran Erdöl, "Ancak bu şekilde yarınlarımızı güvence altına alabiliriz. Bu uğurda hiç vakit kaybetmeden, şimdi, şu anda harekete geçmeliyiz." ifadelerini kullandı. Anne ve babalara da tavsiyelerde bulunan Erdöl, sözlerini, "Biz saygın bir aileyiz, bizim çocuğumuz yapmaz, böyle bir illete bulaşmaz demeden, bu esarete karşı çocuklarımızı, gençlerimizi koruyup kollamalıyız. Tekrar etmek gerekirse 'en tehlikeli bağımlılık yapıcı madde en ucuz ve en kolay temin edilendir' gerçeğini unutmadan bir dal sigarayı, bir kutu birayı, bir tek sentetik uyuşturucu hapı, bonzaiyi küçümsemeden üzerine gitmeli ve bununla mücadele etmeliyiz." diyerek tamamladı.

Kaynak ; http://www.sabah.com.tr
Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2017, 00:27
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner249

banner160

banner254

banner273