banner164

Opr.Dr.Ayhan Çağılcı, ''Tek Çömez''

Haber : Ömer Altıntaş www.trabzonhaber24.com Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahlarından Opr.Dr.Ayhan Çağılcı Doktorluğa ilk adımını sizler için kaleme aldı ok akıcı yalın lütfen okuyun sizde bu yazıda kendinizi bulacaksınız ...

Opr.Dr.Ayhan Çağılcı, ''Tek Çömez''
banner264

 Opr.Dr.Ayhan Çağılcı, ''Tek Çömez''

Haber : Ömer Altıntaş   www.trabzonhaber24.com  
Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahlarından Opr.Dr.Ayhan Çağılcı Doktorluğa ilk adımını sizler için kaleme aldı ok akıcı yalın lütfen okuyun sizde bu yazıda kendinizi bulacaksınız ... 

Opr.Dr.Ayhan Çağılcı ; 

Koca akvaryumum,110 balığımı,muhabbet kuşlarımı ve öğrenci evi eşyalarımı lojmandaki sağlık personeline dağıttım.Önce Ankara sonra Trabzon'a bir bont çanta ve 
atama evraklarımla geldim.
Meşhur Neoplanlar,Allah'ım yol git git bitmez.Ama her seferinde o Giresun virajlarına gelip Karadeniz'i gördüğümde tamam yaklaştık derdim içimden.
Karadeniz benim hayatımın başladığı ve herhalde biteceği güzelim memleketim.
6 yıllık Ankara öğrencilik hayatımda otobüs içinde ışık yakar hep ders çalışırdım.Genelde de tatil dönüşleri 
en ağır komite sınavlarını koyarlardı.Hocalar her biri kendi şahsına münhasır insanlardı.Çoğunun kendi kitabı vardı. Her birinin karakteri,huyu,suyu,soru biçimi farklıydı.
Bir Namık hoca vardı.Mikrobiyolog.Derste çabuk konuştuğundan herkes not tutar sonra birbirimizin eksiğini tamamlardık.İmtihanda ,komitede 10 soru ona aitti. Hic anlattığı şeyleri sormadı.Çok uçuk sorular sordu.İmtihandan sonra odasına gittik.Bizi kabul etti.70 e yakın tombiş sevimli bir hocamız ama hepimizi mahvetti.
Hocam biz bütün derslerinize girdik, bütün konulara çalıştık,siz bize anlamadığımız şeyleri sordunuz.
Çok ciddi bir adamdı,Namık hoca.Onu bir defa gülerken gören olmamış.Bize ne desin
Çocuklar burası üniversite.Siz açıp ansiklopedi okuyacaksınız,benim anlattığımla yetinmiyeceksiniz.Benim de sadece anlattıklarından soracağım diye bir zorunluluğum yok.
Hepimiz yıkılmıştık.Soruları iptal etmedi.O soruları Amerika mikrobiyoloji komitesi soru bankasından almıştı.Hepimiz çuvallamıştık.Yine de diğer hocaların toplam 90 sorusundan kalan başarılı bir sonuç aldım.
Birde Giresunlu İlhan Özdemir hocamız vardı.Aksiydi, yüzü gülmez,hiçbir şeyi beğenmezdi.Nobetlerde asistanlar ,internler oturmasın diye sorumlu hemşireye deskteki sandalyeleri 16 dan sonra kaldırttırırdı. Bende Nefroloji stajında ona düştüm.3 haftalık klinik Nefroloji stajında bizim hocamız o olacaktı.Yandık ki ne yandık
Sıvı elektrolitik asit baz kitabını ki 200 sayfa ,ezberlemek lazım.
İlhan hoca Giresunlu ama Cumhurbaşkanı kadar gözlü.Bölüm başkanı.Sacı başı dağınık,zayıfca,çok sevimli.görünüyor ama acayıp.asağılıyor beğenmiyor.Zaten vizitinde doçent var yardımcı doçent var, başasistan var, internler var.Biz zurnanın son deliği stajerler.Günler günleri kovaladı.Kitabını almıştım,Açık yesil kapaklı,ince yazılı,içi sama ve şekillerle dolu, mükemmel bir Nefroloji kitabı. Ezberlemisim kitabını.
Bir gün vizitte aktif klor emilimini ve hidrojen potasyum değişimlerini sordu.Yüzü bize dönük,doktorlar arkasında.
. Kimsede ses yok
Kitabından sormuştu.
İnen tubulun çıkan ince kulpundan aktif emilim olur.Hidrojen ile potasyum yer değiştirir dedim.
Nereden okudun dedi
Sizin kitabınızın 165 inci sayfasında dedim
Önce herkes bana baktı sonra hocaya
İlhan hoca;Senin adın ne dedi
Ayhan dedim
Nerelisin sen evladım ,dedi.
Trabzonluyum dedim
Aferin ,dedi.
Ondan sonra vizitler daha güzel geçti. Sonra bizde arkadaşla onun Kızilay'da ki resim sergisine gittik. Cumhurbaşkanı Sn Demirel de gelmişti.
Üstün zekalı üstün yetenekli bir insandı.Allah rahmet etsin. Mekanı cennet olsun.İsmi sonra Giresun da ölümsüzlestiridi. Kurumlara verildi.
İbn-i Sina hastanesi ögrenciligimin geçtiği devasa bir hastane.1200 yatak kapasitesi ile hizmete açılmış biz
hem cebeci de hem morfoloji binasında hem de ibn-i Sina Hastanesi'nde eğitim görüyoruz.
Ankara Tıp tarihi bir yapıt ,hocaları da kendi şahsına münhasır insanlar.
Kaplan hoca anotomi derdimize geldiğinde 225 kişilik anotomi afişinde ,cebeci de ,çıt yok.Yanında Sn Prof . Alaattin hoca var.Kaplan hoca ya Asistanlık yapıyor.O zaman doçent.Kaplan hoca'nın kendi kitapları,kendine has ders anlatma üslubu var.Ciddiyet, disiplin ,inanılmaz bir adam.Bize öyleydi.Bölüm başkanıydı.Anatomi de tek adamdı. Bütün öğretim üyeleri onun ağzının içine bakardı. Anotomi salonuna girdiğinde herkes kendine çeki düzen verirdi. Saygıyla anıyorum
Fizyoloji de bölüm başkanımız Sema hanım,amfide ders anlatırken o kadar güzel bir ahenk kullanırdı ki salak olsan dersi anlarsın.Sema hanım biyofizik alt bölümünü kendi kürsüsünde kurmuş başına da bir fizik docentini getirmişti.Ben 450 kişi içinde en yüksek notu alırdım.Biyofizik birincisiydim.Herkes benim kaç puan aldığımı merak ederdi.Biyofizik hocası ile ayrıca laboratuvar çalışmaları yapardım.Benim bu farkımı Sema hoca da fark etmişti. Beni çok severdi .Hep amfide öne otururdum.Sinir iletimi,aksiyon potansiyel
dalgaları,hücre zarı biyoelektirigi konusunda birlikte çalışırdık.Derste bazan öyle heyecanlanırdi ki adeta bir sanatçının son sahnede elini yukarı kaldırıp şarkının son sözünü söylemesi gibi elini ses tonuna uygun olarak yukarı kaldırır yüzünü de tavana çevirirdi.Yan profil verirdi.Elinde uzun sivri ders çubuğu ile bize hayretler içinde Sema hoca'nın ders anlatmasını sessizce akıllıca anlamak için dinlemekten başka hiçbir çıkış yolu bırakmazdı.Elinde sihirli asa vardı adeta.Eşi de İbn-ı Sina Göğüs Cerrahisinde başarılı bir cerrahtı..
Sema hoca 160 boylarında ,bakımlı ,kısa kızıl saçlı, gözlüklü,tam bir bilim insanıydı.Birgun beni odasına çağırdı.Oğlum biyofizik hocan senin çalışmalarından ve fizik bilginden bahsetti.(Ben hem modern Amerikan fiziği hem de klasik fizik okumuştum ve 30 sorunun 29 unu yapmıştım üniversite sınavında.)Eğer istersen seni kürsüye alalım burada devam et,dedi.O an cevap vermedim,sonra biyofizik hocama laboratuar da söyledim.
Ben klinisyen olmak istiyorum.Teşekkür ederim.
Devamı yarın.
Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2017, 12:10
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner179

banner160

banner233

banner234