banner277

EV YAPIMI YOĞURT HÜÇRELERİ GÜÇLENDİRİYOR

EV YAPIMI YOĞURT HÜÇRELERİ GÜÇLENDİRİYOR

YOĞURT HÜÇRELERİ GENÇLEŞTİRİYOR TABİ EV YAPIMI YOĞURTViyana Üniversitesi tarafından yoğurdun bağışıklık sistemi üzerineetkisi ile ilgili çalışma yapıldı. Çalışmaya göre, gün içinde 3-4porsiyon yoğurt tüketimi bağışıklık sistemi için önem taşıyor. Yoğurt, hastalık ve enfeksiyonla savaşta rol oynayan T hücrelerini daha güçlü ve aktif hale getiriyor. Yoğurdun içindeki dost bakteriler ise mikroplarla savaşarakbağışıklık sistemini güçlendiriyor.


DİYETTE YAĞSIZ TÜKETİN


Tennessee Üniversitesi'nin araştırmasında ise diyet programlarında yoğurdun etkisi incelendi. Araştırmada, düşük kalorili diyet yapan kişilerin diyetlerine yoğurt ilave edildi ve gün içinde 3 öğün yağsız yoğurt yiyen aşırı kiloluların yoğurtsuz diyet uygulayanlara göre yüzde 22 daha fazla kilo verdikleri görüldü. Ayrıca, bu kişilerin yüzde 61 daha fazla yağ yaktıkları tespit edildi.


Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Başdiyetisyeni Zerrin Demir Şahin, yoğurdun hazır gıdadan ziyade günlük sütten evde mayalanmış olmasını tercih ettiklerini, bunun bakteriler açısından çok daha faydalı olduğunu söyledi. Şahin, ''Çünkü, pastörize sütün işlem görmesi nedeniyle yararlı bakterilerin kayba uğradığı tespit edildi'' dedi.

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273