banner277

KREDİ KARTI YENİ YÖNETMELİĞİ YARINDAN İTİBAREN YÜRÜRLÜKTE !

KREDİ KARTI YENİ YÖNETMELİĞİ YARINDAN İTİBAREN YÜRÜRLÜKTE !
KREDİ KARTI YENİ YÖNETMELİĞİ YARINDAN İTİBAREN YÜRÜRLÜKTE !

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) ''Banka kartları ve kredi kartları hakkında yönetmelik''te yaptığı değişiklik, yarından itibaren yürürlüğe giriyor.

Buna göre; 1 Şubat itibariyle kredi kartlarında taksitlendirme süresi 9 ayı geçemeyecek.

TAKSİTLE CEP TELEFONU ALMA DÖNEMİ BİTİYOR

Kredi kartıyla telekomünikasyon, yemek, gıda ve akaryakıt harcamalarında taksit dönemi sona erecek. Taksitle cep telefonu kesinlikle alınamayacak. Kredi kartıyla kontör alınabilecek ancak taksit olmayacak.

YASAK, RESTORANDAKİ YEMEĞİ DE KAPSAYACAK

Gıda harcamalarındaki taksitlendirme yasağı, restoranlardaki yemeği de kapsayacak.

Düzenlemeyle tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredilerinin vadesi ise 48 ayı aşamayacak.

BDDK tarafından yapılan değişiklikle ilgili yönetmeliğe şu fıkra eklenmişti:

"Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemez. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında taksit uygulanamaz."

KART LİMİTİ DE DEĞİŞECEK


Yarın yürürlüğe girecek düzenlemeye göre, kredi kartında üst limit de, kart sahibinin aylık gelirinin dört katı kadar olabilecek.

CEP TELEFONU MAĞAZALARINDA SON TAKSİTLİ ALIŞVERİŞLER

Yeni uygulama öncesi alışveriş yapmak isteyen vatandaşların, özellikle cep telefonu satan mağazalara akın ettikleri görüldü.

İzmir'de teknoloji ürünleri satan bir mağazanın genel müdürü Kurtuluş Dündar, yarından itibaren telefon taksitli alışveriş yapamayacaklarını bildiği için telefon satışlarında hissedilir seviyede artış yaşandığını söyledi.

"SEKTÖR ZARARA UĞRAYACAK"

Alışveriş yapmayı planlamayanların bile fırsatlardan yararlanmak için ürün satın aldıklarını dile getiren Arız, şöyle konuştu: "Çoğu vatandaş kredi kartlarının borçlarını kapatarak yeni telefon alıyor. Bu saatten sonra sürecin nasıl işleyeceğini biz de bilmiyoruz. İnsanlar mağdur mu olacak ekonomik açıdan daha mı refaha erecek biz bilmiyoruz. Ama sektör büyük bir zarara uğrayacak özellikle küçük işletmelerin çoğu zarar görecek. İnsanlar teknolojiye eskisi kadar yakın olamayacak çünkü Türkiye'deki alım gücü belli. İstediği ürünü istediği zaman alabilmesi için vatandaşın tek çözüm kaynağı kredi kartlarıydı. Küçük işletmeler adına hükümetin adım atmasını bekliyoruz."

"TAKSİT SINIRI UYGULAMASINI TELEFONA DA GETİREBİLİRLER"

Hükümetten çözüm üretmesini beklediklerini anlatan Arız, sözlerini şöyle sürdürdü: "En azından taksitte sınırlandırma getirilebilir. Beyaz eşya ve mobilyada 6 ve 9 aylık taksit olacağını söylüyorlar. Bu uygulamayı telefonlar için de yapabilirler. Büyük işletmeler kendileri için çözüm bulacaklarını tahmin ediyorum. Hatta arayış içerisine bile girmişler. Mesela hediye çeklerini taksitlendirme gibi uygulama yapacakları söyleniyor. Kışı belli telefonla geçireyim yazın bir telefon daha alırım diyen insanlar bile taksitlendirme biteceği için şimdiden taksite yöneldi."

Mağazaya alışverişe gelen müşterilerden Emin Toprak da, telefonu olduğunu ancak taksitlendirme süresi bitmeden bir tane daha almak istediğini belirterek, bir daha alamama endişesi ile 12 taksite telefon aldığını ifade etti.

Cep telefonu satan mağaza yetkilisi Casım Ekin de, "Büyük bir yoğunluk var, şu an son güne girdik. Müşteri yoğunluğu çok fazla. Herkes kredi kartına taksitli cep telefonu almak için geliyor. Taksitlendirmenin bitmesi bizleri mağdur edecek çünkü satışlarımızın yüzde 70'ini kredi kartıyla yapıyoruz" dedi.

"TAKSİT BİTİYOR DİYE 3 TANE TELEFON ALDIM"

Taksitlendirmeden faydalanmak için bir telefon alan ancak son gün tekrar telefon almak için cep telefonu mağazasına gelen Mikail Karakeçili de, şunları söyledi: "Daha önce buradan telefon almıştım. Taksitlendirmede son gün olduğu için bugün yine telefon almaya geldim. Yüklenebildiğim kadar yüklendim telefon almak için. Daha önce iki tane almıştım, şimdi bir tane daha almaya geldim çocuğuma."

Mehmet Efe Zeybek de, telefonun bozulma bahanesiyle taksitlendirme fırsatını kaçırmamak için kendisine ve ablasına iki telefon aldığını ifade etti.
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273