banner277

Şarapnel parçası hayatını kararttı !

İsrail'in saldırılarında vücuduna isabet eden şarapnel parçası nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum kalan Gazzeli genç kız, kendisine uzanacak yardım elini bekliyor.

Şarapnel parçası hayatını kararttı !
İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, 2 binden fazla kişinin ölümüne yol açarken, binlerce kişinin hem ruhunda hem de bedeninde derin izler bıraktı.
Saldırılar sırasında vücuduna isabet eden şarapnel parçası sebebiyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan Gazzeli Nida Ebu Dikka (20) bu kişilerden yalnızca biri. İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında evlerine roket düşen Ebu Dikka, omurgasına isabet eden şarapnel parçası sebebiyle yürüme yetisini kaybetti.

Tekrar ayağa kalkacağı günü sabırsızlıkla bekleyen Ebu Dikka, yürüme şansının olduğunu ancak maddi durumlarının yetersizliği nedeniyle tedavi için gerekli parayı bulamadıklarını ifade etti.

Saldırı anının anlatırken Beni Suheyla semtindeki evinden kaçma anı ve ambulansların siren seslerinin aklından çıkmadığını dile getiren Ebu Dikka, İsrail savaş uçaklarının yoğun bombardımanı sırasında evlerinin vurulduğunu, olaydan 15 dakika sonra kurtarıldığını anlattı.

"Türkiye'deki tedavim sırasında ayaklarımı hissetmeye başladım"

Yaralandıktan sonra önce Han Yunus'taki bir hastaneye ardından Kudüs'teki bir hastaneye sevk edilen Ebu Dikka, son olarak Türkiye'ye geldiğini ve bir ay boyunca tedavi gördüğünü söyledi.

Ebu Dikka, "Türkiye'de 30 gün boyunca yoğun bir tedavi gördüm. Tedavim sırasında ayaklarımı hissetmeye başladım. Gazze'ye geldikten sonra aldığım fizik tedavilerle parmaklarımı hareket ettirmeye başladım. Bu süreç bana oldukça ümit verdi" dedi.

Engelli kalabileceğini düşünmediğini dile getiren EbuDikka, "Evleneli bir buçuk yıl oldu. Dün normal insanlar gibi hareket eden birinin şu anda hareket edememesi hiç kolay değil. Böyle bir şeyin bir gün başıma geleceğini hayal bile etmezdim" ifadelerini kullandı.

İnsani yardım kuruluşları ve resmi kurumlara yardım çağrısında bulunan 20 yaşındaki Ebu Dikka, "Görüştüğüm tüm doktorlar bana Almanya'da tedavi imkanının bulunduğunu söyledi. Tekrar ayağa kalkabilmek için hayırseverlerin yardımına ihtiyacım var" diye konuştu. 

İsrail'in Gazze'ye 7 Temmuz'da başlattığı 51 gün süren saldırılarında 2 bin 158 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkıldı, binlerce bina hasar gördü.

İsrail, Mısır'ın ara buluculuğunda yürütülen görüşmelerle 26 Ağustos'ta Filistinli gruplarla varılan ateşkesle saldırılarına son vermişti. 
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 14:12
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273