banner164

Ortahisar'dan KTÜ'lü öğrencilere destek

Ortahisar Belediyesi'nin haziran ayının son meclis oturumu Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç başkanlığında gerçekleştirildi.

Ortahisar'dan KTÜ'lü öğrencilere destek
banner232

Ortahisar'dan KTÜ'lü öğrencilere destek

Mecliste gündem maddesi olarak görüşülen Karadeniz Teknik Üniversitesi Enerji Topluluğu öğrencilerinin 29/ 06/ 2019-05 /07/2019 tarihleri arasında İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenecek olan "Shell Eco-Marathon Europe 2019" yarışmasına katılmasıyla ilgili gidiş-dönüş uçak biletlerinin Ortahisar Belediyesi bütçesinden karşılanmasıyla ilgili madde oybirliğiyle kabul edildi.
HER TÜRLÜ TALEBİ KARŞILARIM


Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülerek oybirliğiyle kabul edilen gündem maddesi meclis genel kurulunda da görüşülerek oybirliğiyle kabul edildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Ahmet Metin Genç, "Eğitimle ilgili ne talep gelirse gelsin, karşılamaya çalışacağım. Bu, bütün okullarımız için geçerli. Üniversitelerimizle alakalı şu an gündemimizde olan taleple ilgili, (ki bu bilimsel bir çalışma) oraya giden bir yavrumuz yarın belki bir markanın fikir sahibi olacak, onun için bunlara destek olmak zorunludur." dedi.
Başkan Genç, İyi Parti meclis üyesi Davut Çakıroğlu'nun konuyla ilgili " Bilim yuvası olan bir yerin kendi içerisinde bu kadar basit bir organizasyonu yapamayıp, 65 yıllık üniversitenin Medine dilencisine çevrilmesini kurumun saygınlığıyla bağdaştıramıyorum. Kendi bütçelerini üretemeyenler bize de bir şey üretemez." şeklindeki açıklamalarının yanlış anlaşıldığını söyledi.
KTÜ'NÜN TANITIMINA KATKI SAĞLIYORLAR
Başkan Genç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üniversitemiz ya da üniversite içinden gelen öğrencilerimizden gelen bir talep üniversitenin kendisi yapmış olsaydı dahi, veyahut öğrencilerimiz yapmış olsaydı dahi üniversitemizin saygınlığına halel getirecek bir ifade olarak algılandı. Kastınızın bu şekilde olmadığını ben de kesinlikle biliyorum; siz de bunu ifade ettiniz. Üniversitemiz saygın bir kuruluşumuzdur, burada bizim meclis olarak bakışımız önemlidir. Ben Ortahisar belediye Başkanı sıfatıyla Ortahisar Belediyemizden eğitimle ilgili ne talep geldiyse karşılamaya çalışacağım. Bütün okullarımız için bu geçerli. Üniversitelerimizle ilgili şu an gündemimizde olan taleple ilgili (ki bu bilimsel bir çalışma) oraya giden bir yavrumuz yarın bir markanın fikir sahibi olacak, onun için bunlara deste olmak zorunludur. Bunu zaten ben belediye başkanınız olarak yapıyorum. Yani eğitime her zaman destek oluyoruz. Ancak bu konuyla ilgili mevzuata göre meclisten karar almamız lazım. Bu talebin üniversiteden resmen gelmesi ya da öğrencilerimizden gelmesi bizim bakış açımızı değiştirmemesi lazım. O ifade de maalesef üniversiteyi küçük duruma düşürdü, rencide edici bir şekilde algılandı. Ama siz de buna açıklık getirdiniz. Biz de bu konuda herhalde bütün meclis üyeleri olarak farklı bir düşünceye sahip değiliz.  Bu çalışmayı yapan çocuklar pırıl pırıl çocuklar, inşallah dereceye girerler. Hepimiz onlarla beraber gurur duyarız. Üniversitemizin tanıtımı adına hem de şehrimizin tanıtımı adına çok çok önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum."
Dokuz öğrenciden ve 1 akademik danışmandan oluşan kafilenin gidiş-dönüş uçak masraflarının toplam 35 bin TL tuttuğunu ifade eden Başkan Genç, meclis üyelerine oylamaya vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür etti.  

Ortahisar'dan KTÜ'lü öğrencilere destek

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2019, 10:25
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner254

banner273