banner277

İRAN BAŞKONSOLOSU BAŞKAN GENÇ'İ ZİYARET ETTİ

Haber : Ömer Altıntaş / Melek Çakır www.trabzonhaber24.com Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun Trabzon Ziyareti öncesi çok Önemli bir ziyaret gerçekleşti.

İRAN BAŞKONSOLOSU BAŞKAN GENÇ'İ ZİYARET ETTİ

 İRAN BAŞKONSOLOSU BAŞKAN GENÇ'İ ZİYARET ETTİ 

Haber : Ömer Altıntaş / Melek Çakır  www.trabzonhaber24.com  

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun Trabzon Ziyareti öncesi çok Önemli bir ziyaret gerçekleşti.

İran Başkonsolusu Reza Baghban Kondori Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç'i makamında ziyaret etti. Başkan Genç ile bir süre sohbet eden Kondori İran ile Türkiye'nin tarihi ve kültürel bağlarının çok eski olduğunu belirterek, son yıllarda artan İran-Türkiye ekonomik ilişkilerinin bundan sonra artarak devam edeceğini bildirdi. İran ile Türkiye'nin komşu olmanın yanında eski dost ve kardeş iki ülke olduğuna vurgu yapan Kondori, Trabzon Limanı'nın İran'ın en önemli ihraç üslerinden biri haline geldiğini ifade ederek, "Trabzonlu İşadamları ile İranlı işadamlarının her iki ülkede yatırımları var. Türkiye ve İran arasındaki ticaret hacmi her geçen yıl daha da artıyor. Trabzon şehri de İran'ın ciddi bir ticaret ortağı haline gelmiştir. Ben inanıyorum ki her iki ülkenin işadamları aralarındaki ortaklık ve ilişkileri daha büyüteceklerdir." diye konuştu.

 
Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç ise İran'ın Ortadoğu'da Türkiye'nin en önemli ticari ortağı haline geldiğini belirterek, gerek turizm ilişkileri gerekse kültürel ve sosyal ilişkiler bağlamında iki ülke arasındaki mevcut bağların daha da kuvvetleneceğine olan inancının tam olduğunu söyledi. Her yıl İranlı turistlerin Trabzon'u ve Türkiye'yi ziyaret ettiğine değinen Başkan Genç, "İran ile Selçuklu ve Osmanlılardan beri ticari ve kültürel ilişkilerimiz devam ediyor. Bölgenin en eski ve en köklü iki ülkesi İran ile Türkiye'nin işbirliği Ortadoğu'da stratejik bir hale gelmiştir. Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Trabzon İran'ın Avrupa'yla ticaretinde önemli bir kavşak noktası konumundadır. Ben inanıyorum ki her iki ülkenin işadamları ve iş örgütleri aralarındaki ilişkileri daha da kuvvetlendirecektir. Ben ziyaretlerinden ötürü Reza Baghban Kondori'ye ve beraberindeki heyete çok teşekkür ediyorum ve çalışmalarında başarılar diliyorum."
Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 22:55
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273