banner277

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Oyman” Su Depolarında Kontrol Yaptı”

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman beraberinde İlçe yöneticileri ve CHP Ortahisar Belediye Meclis üyesi Oktay Söğüt ile birlikte su depolarını tek tek kontrol etti .

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Oyman” Su Depolarında Kontrol Yaptı”
banner232

Kontrol sonrası açıklama yapan Başkan Oyman; Son dönemde Ortahisar’daki mahallelerimizde yaşanan su kesintileri ve şikayetler üzerine İlçe yöneticilerimiz ve Belediye Meclis üyemiz Oktay Söğüt ile birlikte tesisin bir kaç noktasını incelemek için ziyaretlerde bulunduk.

Su yaşam kaynağımızın en önemli parçalarından olduğu için atılması gereken adımlar titizlikle işlenmelidir. Bu sebeple yerinde görmek ve konuyla ilgili uzmanlarına da danışarak problemleri ve önerilerimizi ortaya koyuyoruz.

Öncelikle 32 mahallemizi besleyen, iki kaynak suyu mahallelerimize yetmediği ortadır; TİSKİ de bunu beyan etmektedir. 2018 yılın devreye alınan Karakaya arıtma tesisi bu iki kaynaktan beslenmektedir. Açıklamalarda 400 NTU birim bulanıklığı arıtan bu tesisin, yeterli derece mühendislik ve geleceğe dönük bir yatırım olmadığını görmekteyiz. Özellikle yağmur yağdığı günler artan bulanıklığa çözüm olamamakta bu sebeple depolardan su verme yöntemine geçilmektedir. 2018 yılında dönemin Belediye Başkanı’nın “Böylece abonelerimize en güzel şekilde, kesintisiz ve yeterli içme suyu sunmuş oluyoruz.” söylemi kesinlikle aldatmacadır.

İLK SORUMUZ
Maliyeti yüksek ama insan sağlığı için hassas bu tesis için hangi debi değerleri, hangi bulanıklık değerleri referans alınmıştır? Abonelerine mesaj atarak debi yetersizliğini öne sürüyor ve kesintiler yapıyorsunuz. 2018 yılında çalışmaya alınan tesis 2020 yılında yetersizliği konuşuluyorsa yapılan yatırım devletimizi yeniden zarara uğratmış demektir. “Bir kere yapalım doğru yapalım” anlayışı, bu belediyecilik anlayışında rastlanmamaktadır.

Yapılan ziyaretler sonucu basınç kırıcıların, su depolarının sağlıklı olmadığını ortaya koymuştur. Tesislerde su arıtılsa bile evlerden önce uğradığı bölgelerde temizlik, bakım ve güvenlik olmadığını üzülerek paylaşmak isteriz. İnsanın sağlığını hiçe sayan, sadece görüntü çalışmalarına para akıtan yönetimleri kınıyoruz. 2018 yılında biten arıtma tesisinin etrafı dahi bakımsız olması ve hiç bir güvenliğin olmaması sorumsuzluktan ibarettir. Su depolarının bu denli güvenliksiz olması ileride tehlikeli durumlar yaratabilir.

İKİNCİ SORUMUZ
2019 yılında göreve geldikten sonra kaynaktan evin musluklarına kadar suyun geçtiği bölgeleri hiç incelediniz mi? Yakın zamanda boru hatlarının ihalesini yaptınız ancak yeterli olmadığını görürsünüz diye düşünüyoruz.

Su konusu tüm Dünya için öncelikli olarak incelenmelidir. Son iki haftadır özellikle kesinti ve suyun çamurlu olduğu hakkında şikayet ve videolar gelmektedir. Hatta bazı boru hatlarında kaçakların olduğu ve suların boşa gittiği haberleri de mevcuttur. Halkımız tesislerden çıkan suyu kullanamamaktadır.

ÜÇÜNCÜ SORUMUZ
Suların analizini yaptığınız örnekleri nereden alıyorsunuz? Örnek olarak hiç Düzyurt’ta veya Uğurlu’da bir evden su örneği aldınız mı?

Halkına en sağlıklı biçimde suyu vermek Belediye’nin görevidir; bu aslında insanlık değerini gösterir. Ancak geldiğinizden beri dış görüntüden içe dönemediniz. İnsanların musluklarından akan çamurlu suyu reva gördünüz. En pahalı suyu olan şehirlerden biri olan Trabzon’da faturalara su bedeli dışında 5 bedel daha ekliyorsunuz. Şikayetler üzerine insanların sağlığını düşünmek yerine yüksek maliyetlerden bahsediyorsunuz. O zaman bu bedelleri neden alıyorsunuz? Faturaya gelince tavan, hizmete gelince yerlerde...

DÖRDÜNCÜ SORUMUZ
Aynı videolar ve şikayetler size de gelmektedir. Peki İnsanların evlerine reva gördüğünüz içilemeyen suya fatura kesmeye, fatura bedelini istemeye utanmıyor musunuz? 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı ve TİSKİ Genel Müdürü’ne ve sorumlu olduğu alanlar içerisinde olduğu için Ortahisar Belediye Başkanına sesleniyoruz; 421.000 su abonesi olan şehrimizin 32 mahallesindeki halkımız faturanın karşılığını alamadığı ve sizin de hizmet vermediğiniz ortadadır. Peki bu kadar borcu nasıl yapıyorsunuz?

CHP Ortahisar İlçe Başkanı
Fatih Suat Oyman

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273