Bakan Murat Karakurum ;Dipsiz Göl Sit Alanı Olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gümüşhane'de "Dipsiz Göl" olarak anılan bölgenin "Doğal Sit Alanı" ilan edileceğini söyledi. Bakan Kurum, AA muhabirine, Gümüşhane'de Dipsiz Göl olarak anılan bölgenin doğal haline kavuşturulması için yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Bakan Murat Karakurum ;Dipsiz Göl Sit Alanı Olacak
banner232

Ne olmuştu?
Gümüşhane merkeze 50 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2140 metre yükseklikte olan, manzarasıyla ilgi çeken Taşköprü Yaylası'ndaki kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl'de 'define' söylentisi üzerine ismi açıklanmayan 2 kişi, kazı için başvuruda bulundu.

Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün olumlu görüşleri üzerine Gümüşhane Müze Müdürlüğünce ilgili kişilere define arama ruhsatı verildi. Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün onayı ile 6 Kasım'da jandarma yetkililerinin eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazıldı. Jandarmalar, kazı alanına kimsenin yaklaşmasına izin vermedi.

DİPSİZ GÖL'DE KAZI YAPANLAR TANIDIK İSİMLER !

Gümüşhane’deki 12 bin yıllık Dipsiz Göl’ü define aramak için kurutan iki kişinin Trabzon’da iş insanı olan izinleri alıp kazıları yapanlar Fatih Sözen ile Ahmet Canbakkal. Şahıslar göldeki kazıyı, resmi heyet huzurunda yaptı.

 

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273