banner164

Üreticilere ücretsiz fındık fidanı…

Trabzon Ticaret Borsası, tek ağaç şekliyle dikim yapacaklara 6 bin fidan dağıttı. -Eyyüp Ergan, “Trabzon’da dekarda 50 kilo olan fındık üretimini 300 kilonun üzerine çıkarmalıyız.”

Üreticilere ücretsiz fındık fidanı…
banner232

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında tek ağaç sistemi ile dikim yapacak üreticilere verilecek ücretsiz fidanlar dağıtıldı.
 
Yomra Sivrisi olarak adlandırılan türden temin edilen 6 bin fidan 68 üreticiye tek ağaç şekliyle dikim yapma şartıyla dağıtılmadan önce Giresun Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin tarafından dikimin nasıl yapılacağı konusunda bilgiler verildi.
 
Proje kapsamında başvuruda bulunan 68 üreticiye 6x6 metre aralığında dikim yapılacak şekilde fidanlar dağıtılırken, üreticilere büyüme dönemi süresince kontrol amaçla katkıda verilecek.
 
TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, 64 bin hektar dolayında fındık bahçesinin yer aldığı Trabzon’da son yıllar ortalamasının dekarda 50 kilograma kadar düştüğüne dikkat çekerek, “Hedefimiz bunu dekarda 300 kg’ın üzerine çıkarmaktır. Bunun için yeni teknikleri kullanmalıyız. Ocak sistemi yerine tek ağaç şekliyle yapılan dikimden alınan verim daha fazla olmaktadır” dedi.
 
TTB Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk’de, fındıkta verim ve kaliteyi arttırma çalışmalarına 2003 yılında başladıklarını hatırlatarak, “Devletin bile fındıklıkları sökmeyi teşvik ettiği bir zamanda biz verim ve kaliteyi arttırmak için yola çıkmıştık. Bugün hemen hemen herkese örnek olup, aynı düşünceye projelerle hizmet edebilme fikrini verdik. Türkiye, 700 bin hektarlık alanın dönümünde 300 kilo fındık üretse bile bunu satabilecek, ihraç edebilecektir. Bunun için çok çalışıp, çok üretip, çok satıp, çok kazanmalıyız diyoruz” diye konuştu.


 

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner249

banner160

banner254

banner273