banner277

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan Flaş Açıklama !

Gün boyu bir dizi ziyaret yapacak olan Varank, bir otelde Cazibe Merkezleri Destekleme Programı imza töreni ve iş adamları buluşmasına katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan Flaş Açıklama !
banner232

Burada geçtiğimiz günlerde Malatya ve Elazığ’da yaşanan depremle ilgili de müjde veren Bakan Varank, “Trabzon’dan Elazığ ve Malatya’ya da bir müjde vermek istiyorum. Deprem felaketinin hemen ardından, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla KOSGEB’in Acil Destek Kredisi Programını uygulamaya almıştık. Bu kapsamda; Elazığ ve Malatya’da depremden zarar gören KOBİ’lerimize 100 bin liraya kadar faizsiz ve 1 yıl geri ödemesiz kredi vermeye başladık. Şimdi buna ek olarak; bölge ekonomisinde durgunluğun önüne geçmek ve üretimde sürekliliği sağlamak için yeni bir adım daha atıyoruz. İmalat sanayiinde faaliyet gösteren işletmeler, depremden fizikî olarak zarar görmese de, KOSGEB’in İmalat Sanayi İşletme Kredisi Faiz Desteği Programından faydalanabilecekler. Bu şu anlama geliyor. 50 ve altı çalışanı olan işletmeler, 100 bin liraya kadar kullanacakları kredide, 50’den fazla istihdamı olan işletmeler 150 bin liraya kadar kullanacakları kredide, Aynı şartlarda, yani faizsiz ve 1 yıl geri ödemesi, KOSGEB’in faiz desteği programından yararlanacak. Şimdiden hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

İmza törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Akademisyenler, İşadamları ve çevre illerden bürokratlar katıldı.

Tören de konuşan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu “Sayın bakanımızın göreve geldiğinden beri sürekli olarak bölgemize müjdeli haberlerle geldi. Kendisi Cumhurbaşkanımıza da en yakın isimlerden biri. 10. Kalkınma planı dahilinde bölgede altyapıların düzenlenmesi konusunda alınan bir karar vardı ancak bir türlü şehrimize gelmemişti. Bakanımız sayesinde Trabzon'a da geldi. Bölgenin gelişimiyle ilgili verdiği destekler bizleri memnun etmiştir. Geleceğimize dönük cazibe merkezlerinin gelişmesi metropol şehirlerin altyapısının düzenlenerek üretime dönük gelişmesine yönelik projeler var.” İfadelerini kullandı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu :
Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu da törende yaptığı konuşmada “Bu önemli projelerin şehrimize ve bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bölgesel çekim merkezi olan şehirlerin bir çok konuda geliştirilmesini hedefliyor. Trabzon ilk kez bu yıl programa dahil oldu. Daha önce 13 olan il sayısı bakanımız sayesinde 14. il olarak programa girdi. Bakanımıza teşekkür ediyorum. İlimizde 2019 yılında 5 proje kabul edildi. 5 projenin ikisi belediyemiz tarafından hazırlanan ve kabul gören projeler. Biri kuyumculuk tasarım merkezi diğeri de küçük sanayi sitelerinin dönüşümü meselesidir. Bölgemiz kuyumculuk ürünlerinde istenen yere gelememiştir. O nedenle ilimizde böyle bir merkez oluşturarak İstanbul'a bağlılıktan kurtulacağımızı düşünüyoruz. Son teknoloji ile donatılmış şekilde bir merkez geliştireceğiz. Bunun bütçesi 2.3 Milyon Lira. Bunun 2 Milyonu proje kapsamında bakanlık tarafından karşılanıyor. Diğer proje küçük sanayi sitelerinin dönüşümüydü. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bu çalışmayı başlattık. Şuanda çalışmalar devam ediyor. Daha rahat hizmet verecek bir yere taşınacaklar. O alanlara da farklı projeler yapılacak. “ dedi.

DR.HÜSEYİN ÖRS 
İyi Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs yaptığı kısa konuşmada “Bölgemize hizmet etmenin iktidarı muhalefeti yoktur. Bu projelere katkıları olan herkese teşekkür ederim. Genç dinamik bir bakanımız var. Kendisine teşekkür ediyorum. Hepimizin görevi ortak olarak şehrimize hizmet etmektir.” Şeklinde konuştu.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi “İlimiz son açıklanan nüfusuyla ülkemizde büyükşehirler arasında gelişmekte olan bir şehir. Birçok kriterde ele alındığında 20. sırada yer almaktadır. Şehrimizin ekonomik göstergeleri incelendiğinde geçen yıl 1.9 Milyar TL'lik ihracat ile bölgenin lideridir. İhracatın ana kalemleri fındık ve motorlu kara taşıtı aksamlarıdır. Son yıllarda turizm konusunda da tercih edilmektedir. Turizm başta olmak üzere bir çok alanda önemli adımlar atacağız. Trabzon teknoloji geliştirme merkezimiz toplam 42 firmaya tahsis gerçekleştirildi. Burada yazılım, bilişim ve tıp alanlarında firmalar bulunuyor. Yerli ilaç geliştirilmesine yönelik önemli çalıştırmalar yürütülüyor. Geleceğin teknoloji yıldızlarını belirlemek üzere, dene yap atölyelerinden biri de Trabzon'a kuruldu. Öğrencilerimiz haftanın belirli günlerinde buraya geliyor. Cazibe Merkezleri ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı tarafından ilimize 10 Milyon TL'lik destek olmuştur.” Şeklinde konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise şöyle konuştu;

Trabzon, 1 milyar doları aşan ihracat hacmiyle Karadeniz Bölgesinin medar-ı iftiharıdır.
Trabzonumuz, 2019 yılında ihracatta yüzde 20’nin üzerinde bir artış gerçekleştirerek,
Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde bir performans sergiledi.
Aslında bu potansiyeli çok daha ileriye taşıyacak güce, birikime ve yatırım iştahına sahip.
İşte bugün imzalayacağımız projeler, Trabzon’un mevcut altyapısını daha da sağlamlaştırmaya hizmet edecek.
Trabzon’u ilk kez geçtiğimiz sene Cazibe Merkezleri Destekleme Programına dahil ettik.
Bu kapsamda toplamda 12 milyon liralık, 5 projeyi bugün başlatıyoruz.
Kısaca bu yatırımlara değinmek istiyorum.
Karadeniz Teknik Üniversitesi İlaç ve Farma-sötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (İLAFAR) kapasitesini daha da güçlendiriyoruz.
Vereceğimiz destekle;
İlaç sektöründe ihtiyaç duyulan analiz ve Ar-Ge çalışmaları hız kazanacak,
Araştırma ve eğitim bazlı işbirlikleriyle İLAFAR bir çekim merkezi haline gelecek.
Bir diğer projemiz, Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde Kuyumculuk Tasarım Merkezi’nin kurulması.
Bu merkezle; ilimizin benzersiz el sanatlarından hasır, telkâri ve kazaziyede doğal rekabet üstünlüğümüzü perçinleyecek bir adım atıyoruz.
Hali hazırda firmalar; hem tasarım hem de döküm faaliyetlerini İstanbul’da gerçekleştiriyor.
Bu da sektöre zaman kaybı, aşırı iş yükü ve maliyet olarak geri dönüyor.
Kuyumculuk Tasarım Merkeziyle; tasarım ve kalıp döküm hizmetini Trabzon’da yapmak mümkün hale gelecek.
Böylelikle 5 milyon liraya yakın bir tasarruf sağlanacak, bu tutar şehrin ekonomisinde kalacak.
Arsin Organize Sanayi Bölgesi’nin öneminin farkındayız.
Burada, kurulu kapasitelerini geliştirmek isteyen sanayiciler kadar, yeni yatırım talebi olan firmalar da var.
Firmaların bize iletmiş oldukları ilave enerji talebine kayıtsız kalamazdık.
İşte bu kapsamda, Arsin OSB’ye yeni bir enerji nakil hattı kuruyoruz.
Böylelikle, Doğu Karadeniz sanayisinin can damarı olan bölgenin enerji problemini, önümüzdeki 20 yıl için çözmüş olacağız.
Sanayiyi güçlendirip, ekolojik dengeyi koruyacak bir başka adımı da Beşikdüzü ve Şinik (Akçaabat) Organize Sanayi Bölgelerinde atacağız.
Kuracağımız arıtma tesisleri sayesinde, firmalar verimli, katma değerli ve temiz üretimle ülke ekonomisine daha fazla katkı sunacak.
Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında son projemizse, Küçük Sanayi Sitelerinin Dönüşümüne ilişkin.
Ortahisar Değirmendere’de dönüşümü gerçekleştirecek, bölgede bulunan küçük sanayi sitelerini şehir dışına taşıyacağız.
Burada faaliyet gösteren üreticilerimiz yeni yerlerinde nefes alacak.
Bu kapsamda öncelikle; yer seçimi, mimari projelendirme, yönetim modeli ve finansal hesaplamaları da içeren fizibilite etüdünü tamamlatacağız.
Değerli Konuklar,
Bugün ayrıca, Sosyal Geliştirmeyi Destekleme Programı kapsamında toplam 16 milyon liralık 7 ayrı projeyi daha imzalayacağız.
Bu projelerle birlikte; Trabzon’un yanında Ordu, Giresun, Rize, Gümüşhane ve Artvin’de özellikle kadınlar, gençler ve çocukların becerilerini geliştireceğiz.
Trabzon’u sporcu performansını geliştirme ve yetenek keşfinde Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden biri yapmak istiyoruz.
Çocuklarımızın sportif yeteneklerini çok küçük yaşlardan itibaren keşfedip, gelişimlerini takip edeceğiz.
Her alanda sporcu yetiştirilmesine katkı sağlayan ve bu sporcuları düzenli olarak izleyen ve değerlendiren bir yapı oluşturacağız.
Ordu ve Giresun’da kadın girişimciliğini teşvik edecek; eğitim, danışmanlık, finansman ve yönetişim destekleri vereceğiz.
Üreten kadın, güçlü kadın mottosuyla yola çıkıyoruz.
Modern sektörlerde istihdamı artırmanın yanında; katma değerli yöresel ürünleri markalaştıran bir kadın kooperatifi de kuracağız.
Rize’de mesleki eğitimin geliştirilmesine odaklandık.
Organize Sanayi Bölgesi’nin içine kurulacak merkezle, kalifiye işgücünü yetiştirmek istiyoruz.
Bu merkez; gençlerin ve kadınların iş hayatına kazandırılmasına hizmet edecek,
Sanayi sektöründe istihdam sorununun giderilmesine katkı sunacak.
Gümüşhane’nin gençlerini de unutmadık.
Özgün bir proje olarak gençlerle buluşturacağımız Gümüş Küp Park, ilimizdeki 20 bin öğrenciye kaliteli zaman geçirebilecekleri bir ortam sunacak.
Gençler burada müzik yapacak, bisiklet kullanacak, doğa yürüyüşü yapacak ve aynı zamanda eğlenirken öğrenebilecek.
Artvin’de de matematik odaklı bir projeyi hayata geçiriyoruz.
Şavşat’a bilim kampı; 3 farklı ilçemizdeki 3 okula da matematik atölyeleri kuracağız.
Çocuklarımız alacakları eğitimlerle; analitik düşünme, uygulayarak öğrenme ve ürün geliştirme yöntemleriyle kabiliyetlerini geliştirecekler.
Tüm bunlara ek olarak; yine Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Gümüşhane ve Artvin’de Milli Teknoloji Hamlesi’nin neferlerinin yetişeceği Teknoloji ve Yenilik Atölyeleri kuracağız.
6 ilimizdeki 16 atölyeyle, çocuklarımıza teori ve pratiği birleştirebilmelerine imkân sağlayacak mekânlar oluşturacağız.
Bu projenin yürütücülüğünü Karadeniz Teknik Üniversitesi OF Teknoloji Fakültesi yapacak.
Gördüğünüz gibi Bakanlık olarak; modern sanayiden geleneksel el sanatlarına, kadınlardan çocuklara, neredeyse toplumun her katmanına dokunan politikalar uyguluyoruz.
Bunu yaparken de; yereldeki paydaşlarla işbirliği içinde çalışıyor, projeleri birlikte yürütüyoruz.
Atacağımız bu imzalar, aslında topyekûn kalkınma perspektifimizi yansıtıyor.
Tabi bu noktada şunun altını özellikle çizmem gerekiyor.
Partimizin ismi Adalet ve Kalkınma.
Adımızın bizlere getirdiği sorumluluğu 18 sene boyunca en iyi şekilde taşıdık, bundan sonra da taşımaya devam edeceğiz.
Bakın geçtiğimiz hafta çok önemli bir istatistik açıklandı.
Sürdürülebilir Kalkınma Göstergelerinin 2018 verileri kamuoyuyla paylaşıldı.
Bu gösterge setini Birleşmiş Milletler oluşturdu.
Burada amaç üye ülkelerde iktisadi ve sosyal kalkınmanın geldiği seviyeyi ölçebilmek, karşılaştırmasını yapabilmek.
Açıklanan veriler, 2010-2018 yılları arasında kat ettiğimiz mesafeyi çok net bir şekilde gösteriyor.
Bakın bu dönemde ülkemizde;
Göreli yoksulluk oranı yüzde 16.9’dan, yüzde 13.9’a inip, 3 puan azaldı.
İmalat sanayi katma değerinin milli gelirdeki payı, yüzde 15’ten yüzde 19’a yükseldi.
Ar-Ge harcamaları ilk kez milli gelirden yüzde 1’in üzerinde pay aldı.
Beş yaş altındaki çocukların net okullaşma oranları yüzde 67’den yüzde 72’ye
yükselirken,
Beş yaş altı ölüm hızı 2010 yılında bin canlı doğumda 15,5 iken, 2018 yılında 11,4’e indi.
Kadınlar sadece istihdama katılmakla kalmadı, aynı zamanda daha fazla yönetici olmaya başladılar.
Yöneticilik pozisyonlarındaki kadınların oranı 2012’de yüzde 14,4 iken 2018 yılında yüzde 16,3 oldu.
Daha pek çok olumlu göstergeden bahsedebilirim…
Sekiz senede aldığımız yol elbette mutluluk verici.
Ancak biz, bununla yetinmek niyetinde değiliz.
Bugün burada imzalayacağımız projeler gibi pek çok yenilikçi adımı yurdun dört bir yanında hayata geçirecek, ülkemizi küresel arenada daha rekabetçi hale getireceğiz.
Biz Bakanlık olarak 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizde yol haritamızı çizdik.
Kendimize iddialı fakat bir o kadar da gerçekçi hedefler koyduk.
Başarıya giden yolu, sizlerle, yani reel sektörle birlikte yürüyeceğiz.
Sizler yatırım yaptıkça, istihdam oluşturdukça, Türkiye güçlenecek, Türkiye büyüyecek.
Kaynakları yatırımlara yönlendirmenin aslında şu anda tam vakti.
Finansman maliyetleri düşüyor.
Ekonomiye olan güven artıyor.
Üretim cephesinden güzel haberler birbiri ardına geliyor.
Aralık ayı sanayi üretimi piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde gerçekleşerek, yüzde 8.6’lık bir artışa imza attı.
Endeksin alt bileşenlerinde de güçlü bir performans gördük.
Geçtiğimiz senenin üçüncü çeyreğinde başlayan büyüme, bu sene güçlenerek devam edecek.
Şundan emin olabilirsiniz.
Bu koşullar altında yatırım yapan, kazanır.
Büyüyen pastadan hak ettiği payı alır.
Değerli Konuklar,
İşte bu noktada iş insanlarımız daha fazla yatırım yapsın diye yenilikçi politikalar geliştiriyoruz.
Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi bunlardan bir tanesi.
Türkiye stratejik sektörlerde kritik ürünleri kendisi üretebilsin, dışa bağımlılığını minimuma indirsin, bir sonraki aşamada da bu ürünleri ihraç etsin istiyoruz.
Tabi bu işin arka planında çok detaylı teknik analizler yaptık, kabiliyetlerimizi ölçtük, sıçrama yapabileceğimiz ürünleri belirledik.
Biz bu programda alıcı ve satıcıyı aynı anda destekliyor; tüm teşviklere tek pencere üzerinden başvuru imkânı getiriyoruz.
İlk çağrıya makine sektöründe çıktık ve yoğun bir taleple karşılaştık.
Nisan ayında da inşallah sonuçları açıklayacağız.
Yılın ilk yarısında; kimya, ilaç, tıbbi cihaz, otomotiv, elektronik ve raylı sistem araçları gibi alanlarda yeni başvuruları alacağız.
İşte bu aşamada Trabzon’dan ve bölgeden de firmaları görmek istiyoruz.
Çağrılarımızı yakından takip edin ve programın bir parçası olun...
Bir diğer vizyoner politikamız da firmalara sunduğumuz sermaye desteği.
Bunun için 750 milyon liralık kaynağı harekete geçirecek 2 yeni fon kurduk.
Bu fonlar; teknolojiye, sanayiye ve yeniliğe yatırım yapacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2020, 15:16
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273