banner164

Ortahisar, Hizmet-İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesini imzaladı

Genç'ten işçileri sevindiren zam

Ortahisar, Hizmet-İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesini imzaladı
banner232

Ortahisar Belediyesi, Orbel AŞ ve Hizmet-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Toplu iş sözleşmesi imza töreni belediyenin Çok Amaçlı Salonu'nda gerçekleştirildi. Sözleşmeyi, Ortahisar Belediyesi adına Başkan Ahmet Metin Genç, Hizmet-İş Sendikası Trabzon Şubesi Başkanı İsmail Kaplan, Orbel, AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Firar Bayrak ile ORBEL Genel Müdürü Aydın Gürsoy imzaladı.
01/07/2020 tarihinden itibaren üç yıl geçerli olacak toplu iş sözleşmesinde çalışanların günlük yevmiyelerine % 21 oranında zam yapılarak yevmiyeler 103.44 TL'den 125 TL'ye çıkarıldı.
İmza töreninde konuşan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, "En mutlu şehir Ortahisar" hedefiyle yola çıktıklarını ve bu hedefi sağlamak için çalışanların da mutlu olması gerektiğini söyledi.  
"EKONOMİK STANDARTLARI YÜKSELTTİK"
Yapılan toplu iş sözleşmesinin Türkiye'nin ekonomik şartları ve belediyenin ekonomik durumu göz önüne alınarak hazırlandığına vurgu yapan Başkan Genç, "Hakikaten kuruluşundan beri bir aile bütünlüğü içinde çalıştık. Biz En mutlu Şehir Ortahisar hedefi koymuştuk kendimize. Kendisine böyle bir hedef koyan bir kurumun yöneticisinin en büyük arzusu da bu hedefe ulaşmak için en mutlu kurum olması lazım. En mutlu şehir hedefine bir aile bütünlüğü içerisinde ulaşabilmek için bu ekonomik standardı biraz daha yükseltmemiz gerekiyordu. Biz şuana kadar üç tane toplu sözleşme yaptık üçünde de hiç ufak tefek pazarlıklara girmedik. Sendikacı arkadaşlarımız güzel teknik bir çalışma ortaya koydular. Bu masanın her tarafında biz oturuyoruz anlayışıyla hareket ettik. Tabi ülkemizin ve belediyemizin ekonomik durumunu düşünerek bütün imkânlarımızı zorladık. Sendikamız bu işi zam oranı şeklinde değil de yevmiye oranları artış şeklinde önerdi. Bunun çalışanlarımızın lehine olduğunu dile getirdiler. Ben de dile getirilen bu görüşleri kabul ettim ve görüşmelerimizi yevmiye artışı üzerinde yoğunlaştırdık." diye konuştu.
"MAAŞLARLA İLGİLİ BİLGİLERİ PAYLAŞTI"
Ahmet Metin Genç, toplu iş sözleşmesiyle çalışanların maaşlarındaki artış oranlarıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: "ORBEL çalışanlarımız için, bugün imzalayacak olduğumuz 3. toplu iş sözleşmemizin 3 yıl geçerli olacak.  İlk yıl çalışanlarımızın 103.44 TL olan günlük yevmiyelerine % 21 oranında zam yapılarak yevmiyeler 125 TL'ye çıkarıldı. İkinci ve üçüncü yıllar için ise enflasyon oranında zam yapılacak. Buna göre, en düşük ORBEL maaşı 3.322,22 TL'den 3.848,13 TL'ye, en yüksek ORBEL maaşı 3.787,19 TL'den 4.313,10 TL'ye, orta grup ORBEL maaşı 3.405,10 TL'den 3.931,01 TL'ye çıkarılacak. Yapılan zamla 525,91 TL bir artış söz konusu ve bu da maaş olarak esas alındığında % 16 gibi bir zam oranına tekabül ediyor. Toplu iş sözleşmemiz 01/07/2020 tarihinden itibaren geçerli olacak. Yapılan zam oranlarına göre evde bakım hizmeti veren personelin maaşı 2.675,37 TL'den 3.536,54 TL'ye (artış 861,17 TL), temizlik hizmetlerinde görevli teknik personelin ücretleri 3.343,18 TL'den 4.044,41 TL'ye (artış 701,23 TL), güvenlik hizmetlerinde çalışan personelin maaşı 2.937,17 TL'den 4.027,61 TL'ye (artış 1.090,44 TL) yükseldi.  ORBEL A.Ş'de 2020 yılı itibarıyla 974 personel çalışıyor. Kadrolu işçilere yönelik yapılan toplu iş sözleşmesi de 3 yıllık olarak düzenledik. Birinci yıl için işçilerimize %13 oranında bir ücret zammı yapıldı. İki ve üçüncü yıl için ise enflasyon oranında bir zam uygulanacak. En yüksek mühendis maaşı 6.756,46 TL'den 7.547,82 TL'ye (artış 791,36 TL), en düşük maaş 4.726,53 TL'den 5.245,02 TL'ye (artış 518,49 TL), orta grup maaşı 5.388,69 TL'den 6.000.31 TL'ye (artış 613,62 TL) yükseldi. Belediyemizde 120 kadrolu işçi bulunuyor."  
"BÜYÜK BİR AİLEYİZ"
Çalışanlardan bundan önce olduğu gibi bundan sonra da gayretli çalışma yapmalarını isteyen Başkan Genç, "Bu kurum hepimizin kurumu... Hiçbir zaman maaş konusunda gecikmelere mahal vermedik. Personelimizin ücret dengesini sağlamaya çalıştık. Bunu da yaptık. Bir çalışmada ücret kadar, güvenli çalışma da önemli... Her zaman çalışanlarımızın iş güvenliğini ön planda tuttuk. Mesai arkadaşlığı hukuku çerçevesinde toplu iş sözleşmesini hazırladık. Bütün bu imkânlara rağmen sizden tek isteğim daha bir gayretli çalışma ortaya koymanız. Bunu da sizden bekliyorum. Hangi birimde hangi unvanla çalışıyor olsanız da her biriniz Ortahisar Belediyesi'ni temsil ediyorsunuz. Biz güzel bir aileyiz. Halkımızın nazarında da güzel ve muteber bir kurumuz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da büyük bir aile anlayışıyla yolumuza devam edeceğiz. Toplu iş sözleşmemiz hepimize hayırlı, uğurlu olsun..." diye konuştu.
"İSTEKLERİMİZİ KABUL ETTİRDİK"
HAK İŞ- HİZMET İŞ Sendikası Trabzon İl Başkanı İsmail Kaplan ise konuşmasında Başkan Genç'in işçi dostu bir belediye başkanı olduğunu belirterek, "Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç'in toplu iş sözleşmelerinde her zaman işçiden yana bir anlayış gösterdiğini söyledi. Toplu iş sözleşmesinde sendikamızın hedeflerinin % 80 oranında gerçekleştirdik ve isteklerimizin büyük bir çoğunluğunu kabul ettirdik. ORBEL'de çalışan 545 işçimizin yevmiyeleri gerçekten çok düşüktü. Bunları bu toplu iş sözleşmesinde yükseltme imkânı bulduk. Belediye başkanımızın işçi dostu bir başkan olduğunu buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum." sözlerine yer verdi.
İmza törenine ORBEL çalışanlarının yanı sıra belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları, birim müdürleri, ORBEL Yönetim Kurulu Üyeleri ile kadrolu işçiler katıldı.


 

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner254

banner273