banner164

Kamu-Sen Trabzon İl Başkanından Enflasyon Açıklaması

Kamu-Sen Trabzon İl Başkanı Coşkun Dilber “2020 yılı için %10+%10 olan memur zammı talebimizin gerçekçiliği görülmekte”

Kamu-Sen Trabzon İl Başkanından Enflasyon Açıklaması
banner232

TEMMUZ 2019 AYI ENFLASYON RAKAMLARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Temmuz ayında memur maaşlarına %5 zam yapılmıştı. Temmuz enflasyonu ise %1,36 olarak açıklandı. Böylece Haziran ayında yıllık %15,72 olan enflasyon oranı Temmuz ayında %16,65’e yükseldi. Yani memura verilen ikinci altı aylık zam olan %5’in, %1,36’sı daha ilk aydan erimiş oldu. Memurun elinde 2019’un kalan altı aylık bölümü için %3,35 zam kaldı.
TÜFE’de bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda ve alkolsüz içeceklerdeki artış %18,21, konut harcamalarındaki artış ise %16,05 oldu. Bu durumda vazgeçilmez harcama grubu olan gıda ve barınma harcamaları, memurun cebini adeta yangın yerine çevirdi. Buradan yola çıkarak memura verilen cüzi zammın yetmeyeceği ve maaşların bu yıl da eriyeceği daha ilk aydan anlaşıldı.
Reel veriler göz önünde bulundurulduğunda, TCMB’nin 2020 yılı için açıkladığı enflasyon hedefi olan %8,2 oranının tutturulamayacağı ve Türkiye Kamu-Sen olarak 2020 yılı için %10+%10 olan memur zammı talebimizin gerçekçiliği görülmektedir. Toplu sözleşme görüşmelerinin devam ettiği bu dönemde, tüm bu verilere bakılarak, artık maaş zamlarında enflasyon hedefinin temel alınmasından vazgeçilmesi ve ekonomik gerçeklere göre karar verilmesi zorunlu hale gelmiştir.
Şu anda sürmekte olan toplu sözleşme görüşmeleri bir anlamda fırsat olarak karşımızda durmaktadır. Bu gerçekler ışığında hükümetin ve yetkili konfederasyonun büyük bir sorumluluğu bulunmaktadır. Gerek mevcut enflasyon verileri, gerekse Türkiye Kamu-Sen’in teklifleri önümüzde dururken memurun yeni bir hezimetine neden olacak bir karar, bütün kamuoyu vicdanında sorgulanacaktır.
Bu kapsamda tüm yetkilileri göreve çağırıyor, konuyu da kamu çalışanlarının dikkatine sunuyorum.
Coşkun DİLBER
Kamu-Sen İl Başkanı
 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 18:18
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273