banner277

İş dünyası Bakan Varank’tan yüzde 6’lık SGK prim desteğinin uzatılmasını talep etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Trabzon’da “Cazibe Merkezleri ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı” imza törenine katıldı, iş dünyası temsilcileriyle buluşarak talep ve önerilerini dinledi.

İş dünyası Bakan Varank’tan yüzde 6’lık SGK prim desteğinin uzatılmasını talep etti
banner232

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Trabzon’da “Cazibe Merkezleri ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı” imza törenine katıldı, iş dünyası temsilcileriyle buluşarak talep ve önerilerini dinledi.

HACISALİHOĞLU: İŞ DÜNYASININ BEKLENTİSİ YÜZDE 6’LIK SGK PRİMİ DESTEĞİDİR

Toplantının açılışı konuşmasını yapan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, bölge adına önemli bir gün yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Sayın bakanımızın göreve başladığı günden beri bölgede sürekli müjdeli haberlerle şehrimize gelmiştir. Önceki gelişinde Yatırım Adası Endüstri Bölgesi’nin kararını Sayın Cumhurbaşkanımıza imzalatmıştır. Cazibe Merkezleri Programı, 10. Kalkınma Planı dahilinde, bölgelerin kalkınması ve metropol şehirlerin altyapılarının düzeltilmesi ve geliştirilmesi doğrultusunda alınan bir karardır. Fakat bir türlü bölgemize şehrimize gelmemiştir. Bunu da yine Sayın Mustafa Varank bakanımız daha önceki gelişinde hayata geçirdi. Projelerin uygulanmasında hızlı adımların atıldığını da kısa zamanda gördük ve bugün gerek Cazibe Merkezlerindeki projelerin gerekse de diğer projelerin onaylanmasıyla ilgili bu protokol imza töreni aslında bölgeye vermiş olduğu önemden kaynaklanıyor. Özellikle de Cumhurbaşkanımızın daha önce belirtmiş olduğu bölgenin gelişimiyle ilgili atılacak adımlardaki destekler bizleri fazlasıyla memnun etmiştir. Bakanımız da bu konularda çok hızlı kararlar aldı ve bugünlere geldik. Burada amaç göç alan şehirlerin altyapısının düzenlenerek ekonomiye katkı verir hale getirilmeleridir ki; burada özellikle de Sayın Bakanımızı yakından ilgilendiren üretime dönük altyapıların geliştirilmesidir. Bugünkü projeler de OSB’lerin altyapılarının gelişmesine dönük projelerdir. Ülkenin kalkınması adına atılan iyi adımlar olduğunu görüyoruz. Bundan dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Bakanımız Sayın Mustafa Varank ve ekibine ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu projeler bölgenin gelişmesine bakanlığımızın verdiği değerin göstergesidir.”

Başkan Hacısalihoğlu, iş dünyasının SGK prim desteği isteğini de Bakan Varank’a iletirken, “İşadamlarının beklediği sosyal güvenlik primlerindeki yüzde 6’lık destek vardı. Bunun süresi 31 Aralık 2019 itibarıyla doldu. Burada büyük bir beklenti var. Sayın Cumhurbaşkanımıza bunu ileteceğinize canı gönülden inanıyoruz. Bunu da hayata geçirirseniz iş dünyası olarak çok memnun oluruz” ifadesini kullandı.

BAKAN VARANK: 28.5 MİLYON LİRALIK 12 FARKLI PROJE UYGULAMAYA KOYUYORUZ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Trabzon’un ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunacak 28.5 milyon liralık 12 farklı projeye imza atılacağını belirterek, Trabzon’un ilk kez geçtiğimiz sene Cazibe Merkezleri Destekleme Programına dahil edildiğini kaydetti. Toplamda 12 milyon liralık, 5 projenin bugün başlatılacağını anlatan Varank, bu kapsamda yapılacak yatırımlara değindi.

İLAFAR'IN KAPASİTESİ GÜÇLENECEK

Karadeniz Teknik Üniversitesi İlaç ve Farma-sötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (İLAFAR) kapasitesinin daha da güçlendirileceğini söyleyen Varank, "Vereceğimiz destekle; ilaç sektöründe ihtiyaç duyulan analiz ve Ar-Ge çalışmaları hız kazanacak. Araştırma ve eğitim bazlı işbirlikleriyle İLAFAR bir çekim merkezi haline gelecek" dedi.

KUYUMCULUK TASARIM MERKEZİ KURULACAK

Bakan Varank, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Kuyumculuk Tasarım Merkezi’nin kurulacağını belirterek, bu merkezle; Trabzon'un benzersiz el sanatlarından hasır, telkâri ve kazaziyede doğal rekabet üstünlüğünü perçinleyecek bir adım atıldığını ifade etti. Kuyumculuk Tasarım Merkeziyle; tasarım ve kalıp döküm hizmetinin Trabzon’da yapılacağını dile getiren Varank, böylelikle 5 milyon liraya yakın bir tasarrufun sağlanacağını ve bu tutarın şehrin ekonomisinde kalacağını ifade etti.

ARSİN OSB'YE ENERJİ NAKİL HATTI

Arsin OSB’ye yeni bir enerji nakil hattı kurulacağını kaydeden Varank, "Böylelikle, Doğu Karadeniz sanayisinin can damarı olan bölgenin enerji problemini, önümüzdeki 20 yıl için çözmüş olacağız. Sanayiyi güçlendirip, ekolojik dengeyi koruyacak bir başka adımı da Beşikdüzü ve Şinik (Akçaabat) Organize Sanayi Bölgelerinde atacağız. Kuracağımız arıtma tesisleri sayesinde, firmalar verimli, katma değerli ve temiz üretimle ülke ekonomisine daha fazla katkı sunacak." dedi.

KÜÇÜK SANAYİ SİTELERİ DÖNÜŞECEK

Ortahisar Değirmendere’de dönüşümü gerçekleştirecek, bölgede bulunan küçük sanayi sitelerini şehir dışına taşıyacağını anlatan Varank, burada faaliyet gösteren üreticilerin yeni yerlerinde nefes alacağını, yer seçimi, mimari projelendirme, yönetim modeli ve finansal hesaplamaları da içeren fizibilite etüdünün tamamlanacağını bildirdi.

SOGEP PROJELERİ

Varank, Sosyal Geliştirmeyi Destekleme Programı kapsamında toplam 16 milyon liralık 7 ayrı projenin imzalanacağını belirterek, Trabzon’un yanında Ordu, Giresun, Rize, Gümüşhane ve Artvin’de özellikle kadınlar, gençler ve çocukların becerilerinin geliştirileceğini ifade etti.

YETENEK KEŞFİ

Trabzon’u sporcu performansını geliştirme ve yetenek keşfinde Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden biri yapmak istediklerini söyleyen Varank, her alanda sporcu yetiştirilmesine katkı sağlayan ve bu sporcuları düzenli olarak izleyen ve değerlendiren bir yapının oluşturulacağını söyledi.

KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ TEŞVİK

Bakan Varank, Ordu ve Giresun’da kadın girişimciliğini teşvik edecek; eğitim, danışmanlık, finansman ve yönetişim desteklerinin verileceğini anlatarak, üreten kadın, güçlü kadın mottosuyla yola çıktıklarını, modern sektörlerde istihdamı artırmanın yanında; katma değerli yöresel ürünleri markalaştıran bir kadın kooperatifinin de kurulacağı bilgisini verdi.

MESLEKİ EĞİTİM

Rize’de mesleki eğitimin geliştirilmesine odaklandıklarını kaydeden Varank, "Organize Sanayi Bölgesi’nin içine kurulacak merkezle, kalifiye iş gücünü yetiştirmek istiyoruz. Bu merkez; gençlerin ve kadınların iş hayatına kazandırılmasına hizmet edecek, sanayi sektöründe istihdam sorununun giderilmesine katkı sunacak." dedi.

MATEMATİK ATÖLYELERİ

Varank, Gümüşhane’nin gençlerini de unutmadıklarını belirterek, özgün bir proje olarak gençlerle buluşacak Gümüş Küp Park'ın, ildeki 20 bin öğrenciye kaliteli zaman geçirebilecekleri bir ortam sunacağını ifade etti. Artvin’de de matematik odaklı bir projenin hayata geçirileceğini anlatan Varank, Şavşat’a bilim kampının; 3 farklı ilçedeki 3 okula da matematik atölyelerinin kurulacağını dile getirdi.

TEKNOLOJİ VE YENİLİK ATÖLYELERİ

Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Gümüşhane ve Artvin’de Teknoloji ve Yenilik Atölyeleri kurulacağını anlatan Varank, "6 ilimizdeki 16 atölyeyle, çocuklarımıza teori ve pratiği birleştirebilmelerine imkân sağlayacak mekânlar oluşturacağız. Bu projenin yürütücülüğünü Karadeniz Teknik Üniversitesi OF Teknoloji Fakültesi yapacak." diye konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA GÖSTERGELERİ

Sürdürülebilir Kalkınma Göstergelerinin 2018 verilerine değinen Varank, açıklanan verilerin, 2010-2018 yılları arasında kat edilen mesafeyi çok net bir şekilde gösterdiğini ifade etti. Göreli yoksulluk oranının yüzde 16.9’dan, yüzde 13.9’a inip, 3 puan azaldığını anlatan Varank, imalat sanayi katma değerinin milli gelirdeki payının, yüzde 15’ten yüzde 19’a yükseldiğini ifade etti.

SABİT YATIRIM TEŞVİKLERİ

Varank, son 7 senede şehirde, 2 buçuk milyar liranın üzerinde sabit yatırımı teşvik ederek, yaklaşık 6 bin vatandaşa yeni iş kapısının açıldığını anlatarak, “Kalkınma Ajansımız Trabzon’da 234 projenin hayata geçmesini sağladı. Trabzon Yatırım Adası, Karadeniz’in inovasyon ve teknoloji üssü olacak. Altyapı hazırlıkları hala devam ediyor. Ajansımız bu projenin etüt çalışmaları, fizibilite, jeolojik raporların hazırlanması ve yönetici şirket kurulumu gibi farklı safhalarında tüm paydaşlarla birlikte özenle çalıştı." dedi.

ELAZIĞ VE MALATYA'YA MÜJDE

Trabzon’dan Elazığ ve Malatya’ya müjde veren Varank, "Deprem felaketinin hemen ardından, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla KOSGEB’in Acil Destek Kredisi Programını uygulamaya almıştık. Bu kapsamda; Elazığ ve Malatya’da depremden zarar gören KOBİ’lerimize 100 bin liraya kadar faizsiz ve 1 yıl geri ödemesiz kredi vermeye başladık. Şimdi buna ek olarak; bölge ekonomisinde durgunluğun önüne geçmek ve üretimde sürekliliği sağlamak için yeni bir adım daha atıyoruz. İmalat sanayinde faaliyet gösteren işletmeler, depremden fizikî olarak zarar görmese de, KOSGEB’in İmalat Sanayi İşletme Kredisi Faiz Desteği Programından faydalanabilecekler." diye konuştu.

Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü: "50 ve altı çalışanı olan işletmeler, 100 bin liraya kadar kullanacakları kredide, 50’den fazla istihdamı olan işletmeler 150 bin liraya kadar kullanacakları kredide, aynı şartlarda, yani faizsiz ve 1 yıl geri ödemesiz, KOSGEB’in faiz desteği programından yararlanacak.

İMZALAR ATILDI

Bakan Varank'ın refakatinde, Cazibe Merkezleri Destekleme Programı (CMDP) ile Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında gerçekleştirilen imza törenlerine, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Suat Hacısalihoğlu, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, Arsin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Süleyman Baykal, Karadeniz Teknik Üniversitesi Of Teknoloji Fakültesi Dekanı İrfan Acar ile DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman da katıldı.

İMZALANAN ANLAŞMALAR

İlaç Endüstrisi Hedefli Çekim Merkezi

Trabzon Kuyumculuk Tasarım Merkezi,

Arsin OSB Elektrik Altyapısının Güçlendirilmesi

Şinik OSB İçme Suyu Arıtma, Biyolojik Atık Arıtma Tesisi ve Su Terfi Hattı

Beşikdüzü OSB İçme Suyu Arıtma ve Biyolojik Atık Arıtma Tesisi

Trabzon’da Küçük Sanayi Sitelerinin Dönüşümü Projesi

Sporda Performans, Ölçüm ve Yetenek Merkezi,

Mesleki Eğitim Projesi,

Çalışan Ordu’nun Üreten Kadınları

Yaşayan Matematik, Artvin’e Sayısal Bakış

GümüşKüpPark, Üreten Kadın, Güçlü Kadın Projesi, TEYAP.

AYVAZOĞLU: YERLİ OTOMOBİLİN BİRKAÇ PARÇASI ŞEHRİMİZDE ÜRETİLSİN

Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu da toplantıda yaptığı konuşmada, “Bu salonu dolduran ve birtakım bilgiler, yöntemler, araçlar ile elinde bulundurduğu hammaddeyi işleyerek ona değer kazandıran siz kıymetli sanayici iş adamlarımız, geliştirilen her ürünü kullanıcısına sunmak yerine doğru ürünü doğru zamanda insanlığın hizmetine sunmak noktasında önemli bir görevi ifa ediyorsunuz” dedi. Ayvazoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde, sayın Bakanımızın yoğun gayretleri ve siz kıymetli sanayicilerimizin cesur girişimleri sonucu Türkiye artık yüksek teknolojik sanayii ürünleri üreten bir ülke konumuna erişmiştir. Şehrimiz ölçeğinde 62 milyon TL, Kalkınma Ajansımız marifetiyle, 53 milyon TL ise Tarım Kırsal Destekleme Kurumumuz marifetiyle toplam 115 milyon TL tutarındaki bir destekle Sanayicimizin yanında olduk. Türkiye Otomobil Girişim Grubu marifetiyle üretilecek yerli otomobil için belirlenecek tedarikçilerin bölgemizden seçilmesi veya yerli otomobilin birkaç parçasının şehrimizde üretilmesi noktasında Trabzonlu sanayici iş adamlarımızın istekli olduklarını ve bu işin üstesinden rahatlıkla kalkabileceklerine inanıyor ve Sayın Bakanımızdan bu noktada sanayicilerimizin destek talep ettiklerini ilk ağızdan iletmek istiyorum.”

“YATIRIM ADASININ 2021 YATIRIM PROGRAMINA ALINMASI VE İNOVASYON MERKEZİNE MAKİNE EKİPMAN ALIMI İÇİN DESTEĞİNİZİ BEKLİYORUZ”

Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilimizin Arsin ilçesinde bulunan bir alan Trabzon Yatırım Adası Endüstri Bölgesi ilan edilmiş ve Trabzon'un önünü açacak bu önemli proje ile şehrimizde orta ve yüksek teknolojik ürünler üretilmesinin önü açılmıştır. Bu sürece başından beri desteklerini hiç esirgemeyen ve aynı zamanda Trabzon’u 2019 yılında Cazibe Merkezleri Destekleme Programına dâhil eden sayın bakanımıza sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Yüksek teknolojiye dayalı endüstri bölgesi olacak Arsin Yatırım Adasının proje çalışmaları bu yıl nasipse tamamlanacaktır. Projenin 2021 yatırım programı kapsamına alınması ve İleri teknoloji üretimi için alt yapı olacak olan ve Trabzon Ticaret Odası tarafından yürütülen İnovasyon merkezi için gerekli olan makine ekipman alımı için bakanlığımıza sunulan İPA projesine de Sayın Bakanımızdan destek arz ediyoruz. Ayrıca Trabzonumuzun yeniden 5. yatırım teşvik bölgesi statüsüne kavuşturulması noktasında da; Trabzonumuzun ticaret ve sanayi erbapları Sayın Bakanımızdan destek beklemektedirler. Ülkemizin savunma sanayii ve güvenlik politikalarında attığı adımlar; hem bağımsız hem de müreffeh bir ülke olabilmemiz açısından kritik önem taşımaktadır. Savunma sanayimizde yerli ve millilik oranı iktidarımız öncesinde yüzde 10 seviyelerindeyken bugün yüzde 70’lerin üzerine çıkarılmış, kendilerini dünyanın jandarması gören ülkeler, ülkemizi yok sayma, küçümseme politikalarını yeniden gözden geçirmek zorunda kalmıştır. Sayın Bakanım; SİHA’ları ve TİHA’ları yapabilen bu şehrin evlatları bu şehirde fazlası ile var. Evinin altındaki atölyelerinde yeri geldiğinde kendi silahını yapan bizlere imkan verildiğinde yapabileceklerimizin farkındayız. Savunma Sanayisinin lokomotif kuruluşlarının yöneticilerinin, sahiplerinin, hep bu toprakların çocuklarından olması asla tesadüf değildir. Yüksek teknolojiye dayalı endüstri bölgesi olacak Arsin Yatırım Adasının; Savunma Sanayimiz marifetiyle üretilen silahların üretim üssü olmasının önünde bir engel görmüyorum. Savunma sanayi alanında üretim yapan şirketlerin üretim tesislerinin Trabzon’a kazandırılması için siz kıymetli bakanımızdan destek talep ediyorum” dedi.

“TRABZON - ERZİNCAN DEMİRYOLU ÖNEMLİ BİR HAT”

Bahar Ayvazoğlu, üretimin ve üretilen ürünlerin dünyaya pazarlanması konusunun birbirinden bağımsız olduğunun düşünülemeyeceğini de vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hatırlarsak geçtiğimiz aylarda Çin'den hareket eden bir yük treni 5 Kasım'da Türkiye'ye ulaşmış, Marmaray üzerinden Avrupa'ya geçen ilk yük treni olmuştu. Bu hat, dünya ticaret ve ulaşım ağında önemli değişimlerin başlangıcı olacaktır. 2050 yılına kadar dünyadaki üretimin yarısından fazlasının Asya Beşlisi olarak bilinen ülkelerde yapılacağı, tüketimin de yarısından fazlasının Avrupa, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika'da oluşacağı biliniyor. Bu ticari bağlantıların en büyük kısmı bahsettiğimiz demiryolu hattı ile gerçekleşecektir. Bu hattın denizle en yakın buluşma noktası Erzincan üzerinden Trabzon Limanı veya limanları olacaktır. Bu sayede şehrimiz dünya ticaretinden doğrudan pay almaya başlayacaktır. Yine bu sayede; global firmalar mutlaka üretim aşamalarının bir veya birkaç bölümünü veya tamamını yüksek teknolojik ürün üretilen Arsin Yatırım Adası’nda yapmak isteyeceklerdir. 4 bin yıllık tarihi boyunca ticaret kenti olarak bilinen Trabzon'un yeniden dünyanın önemli ticaret noktalarından biri hâline gelmesi gerçekleştirilemeyecek bir hayal değildir. Tabi bu şehrin insanının refah düzeyini ve yaşam standardını yükseltecek ve en önemlisi istihdam sorununun çözümüne büyük katkıları olacak olan Arsin Yatırım Adasının önemi Erzincan-Trabzon Demiryolunun hayata geçirilmesi ile bir o kadar daha artacaktır. Sayın Bakanımızın bu projeye de gerekli desteği ve katkıyı sunacaklarına dair şüphemiz yoktur.”

VALİ USTAOĞLU: TRABZON’DA SANAYİ VE TURİZM GELİŞMEKTEDİR

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programının ülkemiz geneline bakıldığında; nispeten geri kalmış ve göç veren bölgelerde, bölgesel çekim merkezi niteliği taşıyan şehirlerimizin, katma değeri yüksek üretim, teknoloji, ihracat, istihdam ve yenilikçilik kapasitelerini artırmayı hedeflediğini belirterek, şunları söyledi:

“Bu anlamda ilimiz, 810 bin kişiye yaklaşan nüfusu ile ülkemizin en kalabalık 27’nci şehridir. Gelişmekte olan il karakteristiğine sahip Trabzon’umuz, başta sağlık olmak üzere, sivil katılım, sosyal yaşam, eğitim ve altyapı gibi kriterler ele alındığında ülkemiz genelinde 20’nci sırada bulunmaktadır. Kentimizin ekonomik göstergelerini incelediğimizde, Kasım 2019 itibarıyla gerçekleştirilen 1,25 milyar dolar ihracatın, Trabzon’u, Karadeniz Bölgesi’nde en fazla ihracat yapan şehir konumuna getirdiğini görmekteyiz. İhracatımızın ana kalemlerini fındık ve motorlu kara taşıtı aksamları oluşturmaktadır. Son yıllarda Trabzon; doğa, kültür ve alternatif turizm için tercih edilen bir destinasyon olarak öne çıkmaktadır ve 2019 yılının ilk on ayında turizmden elde edilen gelir yaklaşık 340 milyon dolardır. İlimizde 4 Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Fiili üretim yapan 92 firmaya sahip Arsin OSB’nin, 5 bin kişiye yaklaşan istihdamı ile yıllık 377 milyon dolar ihracatı ve yüksek ticaret hacmi ile Doğu Karadeniz Bölgesinin en büyük organize sanayi bölgesi olduğunu, Küçük Sanayi Sitemizde ise 6 bin kişinin istihdam edildiğini dikkatlerinize arz etmek istiyorum. Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgemiz TEKNOKET’te toplam 42 firmaya tahsis gerçekleştirilmiştir. Buradaki firmaların büyük çoğunluğu yazılım-bilişim alanında faaliyet göstermekte, bunun yanında tıp-medikal alanında ürün geliştirmeye yönelik firmalarımız da bulunmaktadır. İlimizde başta imalat sanayisinde olmak üzere, hizmetler ve turizm sektörleri ile diğer yatırımlar başlığında desteklenen önemli yatırımlar bulunmaktadır. Bakanlığımızın destekleriyle ilimize, sayıları 15 ile 500 kişi arasında değişen istihdam kapasiteleri yanında, milyonlarca dolarlık onlarca yatırım kazandırılmış olup, yeni projelerin takibi de yapılmaktadır.”

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın iki önemli destek programı olan Cazibe Merkezleri ve Sosyal Gelişmeli Destekleme programları kapsamında desteklenmeye hak kazanmış çok önemli projelerin imzası için bir araya geldik. Bu projelerin şehrimize ve bölge illerimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

BAKAN VARANK SANAYİCİ VE İŞADAMLARINI DİNLEDİ

Toplantının son bölümünde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Trabzon’daki sanayici ve işadamlarının taleplerini dinledi ve çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2020, 15:14
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273