banner164

İYİ Partili Davut Çakıroğlu’ndan “Berlin’de Uygur Türklerine Destek”

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine karşı uyguladığı baskı ve işkenceler, Berlin'de protesto edildi. Çin Büyükelçiliği önünde gerçekleşen eyleme İYİ Parti Trabzon Büyükşehir Beleye Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu’ndan katılarak “Uygur Türklerine destek verirken Çin Zulmünüde kınadı .

İYİ Partili Davut Çakıroğlu’ndan “Berlin’de Uygur Türklerine Destek”
banner232


Berlin'de protesto mitingine katılanlar, ''Uygurlara özgürlük'', ''Soykırımı durdurun'', ''Toplama kamplarını kapatın'' yazılı döviz ve pankartlar açtı.
Almanya’nın başkenti Berlin’de, Dünya Uygur Kongresi tarafından Çin Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenlendi. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı gösteri için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Büyükelçilik bölgesindeki yollar geçici süreyle ulaşıma kapatılırken, eylemciler, ''Uygurlara özgürlük'', ''Soykırımı durdurun'', ''Toplama kamplarını kapatın'' yazılı döviz ve pankartlar açtı.

Çin zulmü nedeniyle hayatını kaybedenler için Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa konuştu.

Yaklaşık 3 milyon Uygur Türkü’nün Çin tarafından toplama kamplarına kapatıldığını, Çin'in bu gerçeklerin dünya tarafından bilinmesini istemediğini ifade eden İsa, toplama kampları kurmanın insan hakları ihlali olduğunu vurguladı.

“ALMANYA ÇİN’E BASKI UYGULAMALI”

Alman hükümetinden Çin'e baskı yaparak Uygurlara destek olmasını ve söz konusu kampların kapatılmasını istediklerini dile getiren İsa, ''3 milyon Uygur toplama kamplarında. Toplama kamplarının kapatılması için Almanya Çin'e baskı uygulamalı.'' dedi.

Dolkun İsa, Çin'in Uygurları sırf Müslüman oldukları için tutukladığını ve sistematik bir şekilde asimile etmeye çalıştığını savundu. Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici de Uygurlara işkence uygulandığını, ailelerin parçalandığını ve dinlerini yaşayamadığını kaydetti.

Çin'in Kur’an-ı Kerim ve diğer dini kitapları sosyalist kuramlara göre uyarlamak istediğini anlatan Kesici, bunun insan hakları ihlali anlamına geldiğini vurguladı. Burhan Kesici, Alman hükümetine de çağrıda bulunarak, Uygurların özgürlüğüne kavuşması için çaba sarf etmesini istedi.

İYİ Partili Davut Çakıroğlu ;
35 milyon Doğu Türkistanlı  kardeşimizin ülkelerinin açık hapishaneye dönüştürdüğü, her türlü zulme soykırıma tabi tutulmasını kınamak üzere Almanya Berlin’de Çin büyükelçiliği önünde toplanıp kardeşlerimize yapılan zulme Soykırıma hayır dedik.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2019, 00:07
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner249

banner160

banner254

banner273