banner164

Sürmene ve 11 İlçenin İçme Suyu ve Katı Atık Projelerinin Kredileri Onaylandı

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı toplantıları Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen ilk oturum ile başladı.

Sürmene ve 11 İlçenin İçme Suyu ve Katı Atık Projelerinin Kredileri Onaylandı
banner232

Sürmene ve 11 İlçenin İçme Suyu ve Katı Atık Projelerinin Kredileri Onaylandı 

Sürmene Yeniay ,Çamburnu ve Orta Mahalle Altyapısı İhaleye Çıkıyor 

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı toplantıları Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen ilk oturum ile başladı. 

KATI ATIK TESİSİ YAPIM VE İŞLETME SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, TRABRİKAB Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi yapım ve işletme sözleşmesi de 1imzaladıklarını kaydetti. Gümrükçüoğlu, “Trabzon ve Rize İlleri Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (TRABRİKAB) tarafından bölgeye kazandırılacak olan Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisinin yapımı en geç 24 ay içinde tamamlanacak. Bu tesiste Trabzon ve Rize illerinin çöpleri dünyadaki mevcut en ileri teknoloji ile gazlaştırılarak bertaraf edilecek. Proje tamamlandığında ortaya çıkacak yaklaşık 8 MW/saat elektrik enerjisi (ilerleyen yıllarda 12 MW/saate kadar çıkabilecek) ile ilk etapta ortalama 35 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanabilecek ve proses sırasında ortaya çıkan atık ısıyla da kurulacak serada çiçek ve sebze üretimi yapılabilecek. Tesisin sadece çöpten enerji elde edilecek kısmı için 40 milyon dolar, toplamda 60 milyon dolar yatırımla tamamlanacaktır” ifadelerini kullandı.

IŞIKLAR SUYU 
AKÇAABAT’A VERİLDİ

Başkan Gümrükçüoğlu, Akçaabat İçme Suyu Temin Projesi İnşaatının tamamlanarak Işıklar suyunun Akçaabat’a verildiğini bildirdi. Yapılan yatırım hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulunan Gümrükçüoğlu, “Akçaabat İçme Suyu Temin Projesi İnşaatı 110 milyon TL maliyetle tamamlanmıştır. Yapım bedelinin yüzde 85’i AB hibesi, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yüzde 9’u ise TİSKİ Genel Müdürlüğünce karşılanmıştır. Bu önemli yatırımın Akçaabat’ımıza kazandırılmasına katkı veren, gayret gösteren herkese bir kez daha teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

AYGÖREN VADİSİ’NDE 
KANALİZASYON İHALE EDİLDİ

Ortahisar ilçesinin 7 ayrı mahallesine hizmet verecek olan ana taşıyıcı kollektör hattının yapım ihalesini de gerçekleştirdiklerini dile getiren Gümrükçüoğlu, “Ortahisar İlçesi Ayvalı-Yeşilhisar-Yeşilova Mahalleleri Ek Kanalizasyon Projesi kapsamında 9 bin 690 metre ana taşıyıcı kolektör hattı inşa edilecek ve 205 muayene bacası ile 80 adet parsel bacası inşası gerçekleştirilecek. Ana taşıyıcı kolektör hattı inşaatının tamamlanmasının ardından ikinci etapta yapılacak proje ile Ayvalı, Yeşilhisar, Yeşilova mahalleleri ile Fatih Sultan, Gündoğdu, Doğançay ve Ağıllı mahallelerinin kanalizasyonları bu hatta bağlanacak. 3 milyon TL bedelle bu çalışmayı gerçekleştireceğiz. Aygören Vadisi’nde bulunan 7 ayrı mahallemize hizmet verecek olan bu önemli proje 2 yılda tamamlanacak olup ödenekleri TİSKİ Genel Müdürlüğü bütçesinde hazırdır” dedi.

SÜRMENE ,ÇAYKARA,DERNEKPAZARI HAYRAT,KÖPRÜBAŞI,MAÇKA,OF,TONYA VE VAKFIKEBİR

İÇME SUYU VE KANALİZASYON PROJELERİNİN KREDİLERİ ONAYLANDI  
Başkan Gümrükçüoğlu ayrıca Araklı Merkez Atıksu Arıtma Tesisi, Çaykara Merkez Atıksu Arıtma Tesisi, Dernekpazarı Merkez Atıksu Şebeke ve Atıksu Arıtma Tesisi, Hayrat Merkez Atıksu Arıtma Tesisi, Köprübaşı Merkez Atıksu Arıtma Tesisi, Maçka Merkez Atıksu Şebeke ve Atıksu Arıtma Tesisi, Maçka Hamsiköy Mahallesi Kanalizasyon İnşaatı, Of Bölümlü Kanalizasyon Şebeke İnşaatı, Şalpazarı Merkez Atıksu Şebeke ve Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı, Sürmene Ortamahalle-Çamburnu-Yeniay Kanalizasyon İnşaatı, Tonya Melikşah-Karaağaçlı, Vakfıkebir Kavalik-İlyaslı Grup İçme Suyu Ana İsale ve İçme Suyu Arıtma Tesisi inşaatlarının kredilerinin onaylandığını söyledi. Gümrükçüoğlu bu projelerin kısa sürede Trabzon’a kazandırılacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 17:50
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner249

banner160

banner254

banner233

banner273