banner277

Karaca Mağarası bölgenin ilgi odağı oldu !

Gümüşhane turizminin lokomotifi konumundaki Damlataşı Karaca Mağarasında Nisan ve Mayıs ayında ki ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam ziyaretçi sayısında yüzde 13, yabancı ziyaretçi sayısında ise yüzde 98 oranında arttı.

Karaca Mağarası bölgenin ilgi odağı oldu !

Gümüşhane turizminin lokomotifi konumundaki Damlataşı Karaca Mağarasında Nisan ve Mayıs ayında ki ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam ziyaretçi sayısında yüzde 13, yabancı ziyaretçi sayısında ise yüzde 98 oranında arttı.

Gümüşhane İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, kurum olarak mağaranın sürdürülebilir bir şekilde işletilmesi için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirterek, geçen yıla göre bu yıl ki ziyaretçi sayısında yaşanan artışın sevindirici olduğunu söyledi.

Ziyaretçilerine 15 Nisan tarihinde kapılarını açan Karaca Mağarasında bu yıl aydınlatma sisteminin ısı yaymayan led lambalarla tamamen yenilendiğini, yürüyüş parkurunun tamir edilerek aydınlatıldığını, mağaranın içindeki nem ve diğer gazların ölçümü ve kontrolü noktasında bilimsel çalışma hazırlıkları yaptıklarını dile getiren Akdoğan, yıllık ortalama 50 bin civarında turistin ziyaret ettiği mağarada Gümüşhane’nin diğer tarihi ve turistik değerlerini içeren tanıtım çalışması da yapılacağını belirtti.

Mağaranın 2014 yılının 45 günlük turizme açık olduğu süre zarfında 426’sı yabancı toplam 9 bin 276 kişi tarafından ziyaret edildiğini ifade eden Akdoğan, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre toplam ziyaretçi sayısında yüzde 13, yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 98, yerli ziyaretçi sayısında ise yüzde 10'luk bir artış yaşandığını sözlerine ekledi.

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü sınırları içerisinde bulunan ve İl Özel İdaresi tarafından işletilen dünyaca ünlü damlataşı Karaca Mağarasını 2013 yılı turizm sezonunda 56 bin 326 kişi ziyaret etmişti.

KARACA MAĞARASI

Gümüşhane’nin Torul İlçesine bağlı Cebeli Köyü sınırları içerisinde bulunan Karaca Mağarası şehir merkezine 17 kilometre mesafede, denizden bin 550 metre yükseklikte. Gümüşhane-Trabzon karayolunun 12. kilometresinden kuzeye ayrılan 4 kilometrelik yolu takiben mağaraya ulaşılır. Mağaranın bulunduğu yerde kır kahvesi, dinlenme tesisleri gibi ziyaretçilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacakları öncül tesisler mevcut.
Damlataşı oluşumları bakından oldukça zengin olan Karaca Mağarasında, damlataşları çok çeşitli renk ve şekiller arz eder. Mağara içerisindeki sarkıtlar, dikitler, sütunlar, org desenli duvarlar, bayrak şekilleri ve perde damlataşları, mağara çiçekleri, mağara incileri, fil kulakları, traverten havuzları, traverten basamakları, mağara gülleri yer almakta.

Mağara yatay yönde gelişme göstermiş, elipse benzeyen dört ayrı salonun birbirine birleşmesinden meydana gelmiştir. Bu salonlardan ikisi çatlak sistemlerinden sızan suların oluşturulduğu duvar damlataşları ile ikiye bölünmüş ve salon sayısı altıya çıkmıştır. Mağaranın girişi bir insan boyu yükseklikte başlayıp içeriye doğru gidildikçe bir huni şekilde genişlemektedir.

Giriş noktasından en uç noktaya 150 metre uzunlukta, ortalama tavan yüksekliği 18 metre olan mağaranın toplam iç alanı yaklaşık bin 500 metrekaredir.

Karaca Mağarasının içerisinde belirgin bir hava hareketi söz konusu değildir. Bu sebeple mağara havasının nem oranı ağız kısmından içeriye doğru gidildikçe nispi bir artış gösterir. Yapılan ölçümlerde bu artış oranı ağız kısmında yüzde 65’ten yüzde 75'e çıkmaktadır. Mağara havası yaz mevsiminde dışarıya göre daha serin, kışın biraz daha sıcaktır. Bu özellikleri ile mağara, küçük bir mikroklima alanı olarak düşünülmektedir

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2014, 12:55
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273