banner164

DOĞALGAZ KOMBİSİNİ TÜP GAZA ÇEVİRDİ

Giresun'da beyaz eşya tamircisi Temel Taş, doğalgaza alternatif LPG ile çalışan kombi yaparak patentini aldı.

DOĞALGAZ KOMBİSİNİ TÜP GAZA ÇEVİRDİ
banner232

DOĞALGAZ KOMBİSİNİ TÜP GAZA ÇEVİRDİ

 Giresun'da beyaz eşya tamircisi Temel Taş, doğalgaza alternatif LPG ile çalışan kombi yaparak patentini aldı.

 
GİRESUN - Atakan Çıtlak

Temel Taş, AA muhabirine, doğalgaz başta olmak üzere diğer ısınma araçlarına alternatif olması adına 2013 yılında LPG ile çalışan kombi yapımı için çalışmalara başladığını söyledi.

Yaklaşık 1,5 yıl süren çalışmalar sonucunda LPG ile çalışabilen kombi cihazı yapmayı başardığını vurgulayan Taş, şöyle devam etti:

"Giresun'da yaklaşık 40 yıldır tamircilik işiyle geçimimi sağlıyorum. Son yıllarda, yüksek gelen doğalgaz faturaları karşısında insanlar daha tasarruflu nasıl ısınabilir sorusuna karşılık bir çalışma başlattım. Her yerde kolaylıkla bulunabilecek LPG ile çalışan kombi yapımı için kolları sıvadım. 2013 yılının kasım ayında başladığım çalışmalarımı 15 ay içerisinde tamamladım. Patent almak için de gerekli başvurularımı yaptım. 2014 yılı ağustos ayında da ürünün patentini aldım."

Sağlıklı çalışmasını başardığı kombi sayesinde ısınma giderlerini sorun olmaktan çıkardığını ifade eden Taş, "Ürettiğim kombiyle artık ısınma giderleri sorun olmaktan çıkacak. Çok tasarruflu bir sistem. 2,5 litre LPG ile 135 metrekarelik bir daireyi 24 saat 90 dereceye kadar ısıtmak mümkün. Eğer ev sahibi tasarrufu biraz daha ileri götürürse bu rakamı 2 litreye indirmek de söz konusu olabiliyor" dedi. 

Temel Taş, ürettiği kombinin son derede güvenli olduğunu, gaz sıkışması, patlama veya zehirlenme gibi risklerin kesinlikle bulunmadığını savundu.

Yatırım desteği bekliyor

Yaptığı çalışmaların maddi imkansızlıklar nedeniyle seri üretimine geçilemediğini belirten Taş, "Ürüne sonuna kadar güveniyorum. Seri üretim noktasında maddi imkanım yok. Yatırımcı desteği bekliyorum. LPG'li kombinin, gelecekte doğalgaz ile diğer ısıtma sistemleri kadar önemli ve tercih edilir hale geleceğine inanıyorum" ifadesini kullandı.


Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2015, 19:07
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner249

banner160

banner254

banner273