banner230

Çaykara Uzungöl Teleferik Projesi İmzalandı

Haber: Ömer Altıntaş www.trabzonhaber24.com Yap İşlet devret Modeli ile yapılacak olan ihale 29 Yıl sonra Çaykara Belediyesinin olacak.

Çaykara Uzungöl Teleferik Projesi İmzalandı
banner232

Çaykara Uzungöl Teleferik Projesi İmzalandı

 

Haber: Ömer Altıntaş  www.trabzonhaber24.com

  Yap İşlet devret Modeli ile yapılacak olan Teleferik  29 Yıl sonra Çaykara Belediyesinin olacak. Turist akınına uğrayan bölgenin gözde turizm mekanı Uzungöl’de artık kış yaz Turist akınına uğrayacak. Türkiye’nin Davos’u olma iddiasındaki Uzungöl’de turizm çeşitliliğini artırmak amacıyla hazırlanan teleferik projesi hayata geçti. Belediye Başkanı Hanefi Tok, “Belde merkezinden 2500 m yükseklikteki Garester Yaylası’na insanları taşımak için hazırlanan proje Aralık ayında ihale ediliyor.

İKİNCİ ETAPTA NELER YAPILACAK

  Başkan Hanefi Tok; Projenin 2 etabında .Kesintisiz 8 km uzunluğunda 6 ayrı pist var. Tek bir ağaç bile kesilmeden sistemi uygulayacağız” dedi. Yaz aylarında turist akınına uğrayan Karadeniz’in gözde mekanı Uzungöl’ de kış turizmini harekete geçirmek için hazırlanan teleferik projesine kaynak bulundu, birçok kurumdan izin çıktı,

Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok , “70 Milyon'luk proje Şubat ayında başlıyor” müjdesini verdi. Türkiye’nin Davos’u olma hedefiyle yola çıkan doğa cenneti Uzungöl’de turizm çeşitliliğini artırmak amacıyla hazırlanan teleferik projesi başlıyor. Çaykara Belediye Başkanı Hanefi TOK; beldenin kış turizmi için hem kar yapısı ve hem de pist uzunluğu olarak uygun koşullara sahip olduğuna dikkat çekerek, “Belde merkezinden 2 bin 500 metre yükseklikteki Garester yaylasında yapacağımız kayak alanlarına insanları taşımak için teleferik sistemi kurulmalı, bunun için projemizi hazırladık. Çünkü burada en uzunu kesintisiz 8 kilometre olan 6 ayrı pist var. Profesyonel kayakçılar için bile ideal yer” dedi.

TEK BİR AĞAÇ BİLE KESİLMEYECEK

Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak olan 2 bin 500 metre uzunluğundaki teleferik sisteminin doğa dostu olduğunu belirten Başkan Tok, “Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi dahil her yerden onay aldık, SİT alanı ile ilgili sorun kalmadı. Yapım aşamasında tek bir ağaç bile kesilmeyecek. Teleferik Saatte 700 kişi taşıma kapasiteli olacak. Teleferik 29 Yıl sonra Çaykara Belediyesinin malı olacak. 

Uzungöl Teleferik Projesini İmzalayan Çaykara Belediye Başkanı Hanefi TOK Kısa bir açıklama yaptı. 

BAŞKAN TOK; ÇAYKARAMIZ İÇİN HAYALİMİZ OLAN TELEFERİK PROJESİNİ İMZALADIK  

#Çaykara'mız için hayalimiz olan, #Uzungöl teleferik projesini imzaladık.

Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden biri olan Uzungöl ile karaster arasında yapılacak olan teleferik projesinin yapımı ve sözleşme süresince işletilmesi işi sözleşmesi imza ettik. İlçemize hayırlı olsun.

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273