banner277

BAŞKAN USTA YAP 3 ÇOCUĞU AL ALTINI

BAŞKAN USTA YAP 3 ÇOCUĞU AL ALTINI

SÜRMENE BELEDİYE BAŞKANI FİKRİ USTA 3'CÜ ÇOCUĞU SÜRMENE DEVLET HASTAHANESİ'NDE YAPAN AİLELERE 1 ALTIN VE BEBEK BEZİ YARDIMI YAPACAK ...


SÜRMENE BELEDİYE BAŞKANI FİKRİ USTA'DAN 3'CÜ ÇOCUĞA HEM ALTIN HEMDE BEZ YARDIMI
ir kampanya başlattı.

SÜRMENE Belediye Başkanı Fikri Usta, Sürmene İlçesi’nin nüfusunu artırabilmek için yeni bir kampanya başlattı.

Başkan Usta, Sürmene hudutları içinde 6 aydan beri devamlı ikamet etmekte olan her aileye doğum yaptığı 3. çocuk için çeyrek altın sözü verdi.

SÜRMENE Belediye Başkanı Fikri Usta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin nüfusunu artırmak için ‘en az 3 çocuk’ tavsiyesine destek vererek ilçede kampanya başlattı.

Başkan Usta, “Sürmene hudutları içerisinde 6 aydan beri devamlı ikamet etmekte olan her aileye doğum yaptığı 3. çocuğu için 1 yıl süreyle çocuk bezi ücretsiz olarak verilecektir. Ayrıca her 3. çocuk için çeyrek altın hediye edilecektir. 4. çocuk için de 1 yıl süreyle çocuk bezi verilecektir” dedi.

Başkan Usta, Türkiye’nin, genç nüfusu ile Avrupa'nın gıpta ile izlediği bir potansiyele sahip olduğunu ve Başbakan Erdoğan’ın bu konudaki hassasiyetini iyi kavradıklarını belirterek, “Ancak önlem alınmazsa orta vadede genç nüfusumuzla övünecek bir ortam bulamayabiliriz.

Ülkemizde doğurganlık hızı gün geçtikçe azalmaktadır. 1978 - 2008 yılları arasında 4,33 olan doğurganlık hızı yarı yarıya azaldı. Özellikle Türkiye'nin batısında doğum sayısının 1’e düşmesi Başbakanımızın ‘her ailede 3 çocuk’ ısrarını haklı çıkarmaktadır. Yaşlı nüfus artıyor. 2000 yılında 0 - 24 yaş arasında 34 milyon olan genç nüfus sayısı 3 milyona yakın azaldı.

Yani 31 milyon civarına geldi. 65 yaş ve üstü ise yüzde 30 düzeyinde artış gösterdi. Bu oran böyle giderse 2050 yılından itibaren nüfusumuz 95 milyona gelecek. Şu anda 6 buçuk milyon olan yaşlı sayısının 2025 yılında 12buçuk milyon olacağı tahmin ediliyor.

Yani tıpkı Avrupa gibi yaşlı nüfusa sahip olacağız. Sayın Başbakanımız, atalarımızın 3, 5, 7 çocuk yaptığını, Ekonominin en büyük kaynağının insan olduğunu belirtiyor. İnsan yoksa hiçbir şey yoktur. İnsan varsa tüketim var, ama üretim de var. İnsan varsa emek var, sermaye var. Öyleyse dinamik nüfusa ihtiyaç var. Bakın batı sürekli yaşlanıyor.

Sayın Başbakanımız ekonominin en büyük kaynağının insan olduğunu, Türkiye'nin de nüfusunun artarak büyüdüğünün altını çiziyor. Türkiye, Avrupa'da genç nüfusu ile biliniyor. Ancak nüfusumuz hızla yaşlanıyor. Sayın Başbakanımız ‘Aile var oldukça, millet var oldukça devlet var olur. Aile var oldukça sağlıklı nesiller var olacak, iyilik var olacaktır’ diyor.

Sayın Başbakanımızın ‘3 çocuk’ ısrarında, Türkiye'deki nüfus hızının giderek düşmesi etkili oluyor. Şuanda, dünyanın en genç, nüfusuna sahip ülkelerinden biri olan Türkiye, bu demografik fırsat penceresini 2020 - 2030'lara kadar değerlendirebilecek.

Ancak yapılan çalışmalara göre Türkiye'nin şu anda 75 milyon civarında olan nüfusu 2030'lardan sonra hızla yaşlanacak. Bunu değiştirmek için de olan çoğalma katsayısının 2+1 olmadı gerekiyor. Yani her aile en az 2'nin üzerinde çocuk yapmalı ki genç nüfusu koruyabilelim.

Hükümetimiz bu kapsamda da birçok yeniliği hayata geçirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürmekte. Bunlardan bazıları; doğum izninin 24 haftaya çıkartılması, anneye güvenceli esnek çalışma sistemi, çocuk parasında aylık nakit artış ve Organize Sanayi Bölgelerinde ücretsiz kreştir” dedi.

Başkan Usta, Sürmene Belediyesi olarak bu konuda bazı çalışma ve kampanya başlattıklarını belirterek, “Biz de bu çalışmalara katkı sağlayabilmek için neler yapabileceğimizi düşünürken, yapılanlara destek olmanın daha anlamlı olacağı kararını verdik.

Bu anlamda gerek Başbakanımızın söylemleri ve hükümetimizin çalışmalarına destek olunması bakımından ve gerekse de ülke nüfusuna paralel olarak Sürmene ilçemizin nüfusunun artarak ekonomik bakımdan güçlü bir ilçe olmamız için Sürmene ilçesi hudutları içerisinde 6 aydan beri devamlı ikamet etmekte olan her aileye doğum yaptığı 3. çocuğu için 1 yıl süreyle çocuk bezi ücretsiz olarak verilecektir.

Ayrıca her 3. çocuk için çeyrek altın hediye edilecektir. 4. çocuk için de 1 yıl süreyle çocuk bezi verilecektir.

Bu uygulamadan yararlanmak isteyen kişilerin belediyemize müracaatları için sadece vukuatlı nüfus kayıt örnekleri yeterli olacaktır” dedi.

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273