banner164

Akçaabat’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıldönümü Kutlandı

Sunuculuklarını Akçaabat Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Emel Ömeroğlu Ve Akçaabat 17 Şubat Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni İbrahim Türk’ün Yaptığı Akçaabat İlçesinin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıldönümü Düzenlenen Törenlerle Kutlandı.

Akçaabat’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıldönümü Kutlandı
banner232

Akçaabat’ın Kurtuluşunun 102. Yıldönümü Nedeniyle Atatürk Parkında Saat:10.00’da Düzenlenen Törene Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Ak Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, İlçe Protokolü Vatandaşlar Ve Öğrenciler Katıldı.

Akçaabat Atatürk Parkında Gerçekleşen Kutlama Etkinlikleri Programı:

Kurtuluş Günü Çelenginin Sunulması, Saygı Duruşu Ve İstiklal Marşı, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın Gösterisi, Şiirlerin Seslendirilmesi, Akçaabat Folklor Derneği Kız Horon Ekibinin Gösterisi, Akçaabat Belediyesi Erkek Halk Oyunları Ekibinin Gösterisi, Ödül Töreni Ve Kapanışla Son Buldu.

Kurtuluş Günü Münasebetiyle Günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşmayı Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim Yaptı. Ekim, Yaptığı Konuşmada Şunları Söyledi.

Sayın Kaymakamım, Kurum ve Kuruluşlarımızın Değerli Amirleri, Değerli Konuklar, Sevgili Öğrenciler Ve Kıymetli Akçaabatlılar;

Güzel İlçemizin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıldönümünü Kutluyoruz. Bu Mutlu, Bu Onurlu Gün Hepimize Kutlu Olsun.

Bu Güzel Günlere Ulaşmamızda Emeği Geçen, Canlarını Ortaya Koyarak Mücadele Verenleri Şükranla Anıyorum. Bu Uğurda Şehit Olanlara ve Aramızdan Ayrılmış Olan Gazilerimize Allah’tan Rahmet Diliyorum.


Değerli Akçaabatlılar;

Bilindiği Gibi, Birinci Dünya Savaşı’nın Başlangıcında Tarafsızlığını İlan Eden Osmanlı Devleti, Kısa Bir Süre Sonra, Bir Oldu-Bitti Sonucu Kendisini Savaşın İçerisinde Bulmuştur.

Savaşın En Ağır Yükünü Akçaabat’ımızın Da İçinde Yer Aldığı Doğu Karadeniz Bölgesi Çekmiştir. Çünkü Osmanlı Devleti’nin Savaşa Girdiği İlk Cephe Kafkas Cephesi Olmuş, Çarlık Rusyasının Ordusuyla Savaşmak Üzere Bu Cepheye Sevk Edilen Askerlerin Büyük Bir Bölümü Bu Bölge Halkının Evlatlarıdır. Yeterince Hazırlık Yapılamadan Sarıkamış’a Sevk Edilen Mehmetçiklerimiz, Allahuekber Dağlarında Vatan Savunması İçin Can Vermişlerdir. Kafkas Cephesinde Yaşanan Bu Trajedi, 1915 Yılı Başlarında Van Ve Bitlis Gibi Doğu İllerimizin, 1916 Yılı Başlarında İse Erzurum’dan İtibaren Bayburt Gümüşhane, Rize Ve Trabzon’un İşgaline Neden Olmuştur.


1916 Yılı Ocak Ayında Trabzon Önlerine Gelen Düşman Donanmasının Uzun Menzilli Toplarıyla Ağır Bombardıman Altına Alınan Türk Savunma Hatlarındaki Muvazzaf Ve Gönüllüler, Kahramanca Vatan Savunması Yapmışlardır. Rus Ordusunun Akçaabat’ı İşgal Girişimine Engel Olmak İçin Yerli Halktan Çeteler Oluşturulmuş Ve Düşmana Baskınlar Yaparak Ağır Kayıplar Verdirilmiştir. Özellikle Karadağ-Karaabdal-Beypınarı Hattında Ve İlçemizin Sırt Bölgelerinde Oluşturulan Savunma Hatlarında Ciddi Direniş Gösterilmiştir. Yöre Halkının Cansiperane Bir Şekilde Yaptıkları Vatan Savunması Neticesinde Akçaabat’ın Tamamıyla İşgale Uğraması 90 Gün Süreyle Geciktirilmiştir. Buna Rağmen, Asker Ve Silah Üstünlüğünü Elinde Bulunduran Rus Ordusunun Batıya Doğru İlerlemesi Durdurulamamıştır. İşgalin Kaçınılmaz Olduğunu Anlayan Bölge Halkı, Düşman İşgali Altında Yaşamayı Kabul Etmediği İçin Batı İllerine Doğru Muhacirliğe Çıkmıştır.

Açlık, Sefalet Ve Yokluk İçerisinde, Karadeniz’in Sarp Dağlarını Aşarak Batıya, Daha Güvenli Bölgelere Gruplar Halinde Göç Etmeye Çalışan Halkımızın, Önemli Bir Bölümü Açlık Ve Hastalıklar Sonucu Yollarda Yaşamını Kaybetmiştir. İlçe Olarak O Dönemdeki İnsan Kaybımızın 20 Bin Kişi Civarında Olduğu Tahmin Edilmektedir. Düşman İşgali Altında Yaşamaktansa Geleceği Bilinmeyen Bir Yolculuğa Çıkan Ecdadımız, İki Yıllık Süre İçinde Türlü Meşakkatlerle Karşılaşmış, Ağır Bedeller Ödemişlerdir. Toplumsal Hafızada Derin İzler Bırakmış Olan Bu Dönem, Muhacirlikle Başlayan Yeni Bir Halk Takvimi Oluşturulmasına Neden Olmuştur.


Muhacirlik Günlerinde, Çekilen Sıkıntılar Ve Hayatını Yitirenlerin Acı Hatıraları Hiçbir Zaman Yüreklerimizden Silinmeyecektir.

Bölgemizin İşgalini İki Yıla Yakın Sürdüren Düşman Kuvvetleri Yöremizdeki Rum Ve Ermeni Çetelerini De Yanlarına Alarak Halkımıza Baskı Yapıp Katliamlarda Bulunmuşlardır. O Karanlık Günlerde Bölgemizi İşgalden Kurtarmak İçin Büyük Zorluklarla Mücadele Ederek Şehit Olan İnsanlarımızı Ve Gazilerimizi Minnet Ve Şükranla Bir Kere Daha Anıyorum.

Değerli Hemşerilerim;

Dünyada Yeni Bir Düzen Kurulmak Üzere Önemli Olayların Yaşanmakta Olduğunu Görüyoruz. Daha Önce Kurulmuş Olan Dengeler Değişmektedir. Ortadoğu Ve Orta Asya’da Bulunan Enerji Kaynakları Daha Da Önem Kazanmıştır. Bu Nedenle Tüm Dünyanın Gözü Bu Bölgeye Çevrilmiştir. Önce Afganistan’da Daha Sonra Irak’ta Savaşlar Yaşanmıştır. Bölge Ülkelerinin Bir Bölümünde, Halk Ayaklanmaları Ve Dışarıdan Müdahalelerle Tek Kişi Yönetimine Dayalı Rejimler Yıkılmıştır. Suriye’de Olduğu Gibi Birçoğunda İç Savaşlar, İç Karışıklıklar Halen Devam Etmektedir. Ülkemize Bu Bölgeden Büyük Sayıda Mülteci Akını Olmuştur. Sınırlarımızın Güvenliği İçin Silahlı Kuvvetlerimiz Sınır Ötesi Bir Harekatı Halen Başarı İle Sürdürmektedir.

Dış Güçlerin De Desteği İle Güneydoğu Bölgemizde Ayrılıkçı Terör Eylemlerinde Bulunan Silahlı Örgüt İle Güvenlik Güçlerimizin Mücadelesi Kararlı Bir Şekilde Devam Etmektedir. Ülkemiz, Düşmanlara Hizmet Eden Canilerden Mutlaka Temizlenecektir.

Son Zamanlarda, Ülkemizin Aleyhinde Dış Kaynaklı Planların Yapılmakta Olduğunu Görüyoruz. Bu Bakımdan,  Milletçe Her Zamankinden Daha Çok Dayanışmaya, Birlik Ve Beraberliğe İhtiyacımız Bulunmaktadır.

Sevgili Gençler;

Dünyamız Bilgi Çağını Yaşıyor. Artık Devletler, Milletler Arasındaki Yarış Bilgi Yarışıdır, Teknoloji Yarışıdır. Bu Yarışta En Büyük Güvencemiz Sizlersiniz. Sizlere Önemli Görev Ve Sorumluluklar Düşmektedir.

İlçemizin İşgalden Kurtuluşunun 102. Yılını Kutladığımız Bu Günlerde Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Onurlu Vatandaşları Olduğumuzu Unutmamalı, Ona Her Zamankinden Daha Fazla Sahip Çıkmalıyız.

Atatürk’ün Önderliğinde Kurulan Cumhuriyetimizin, Kuruluşunda Ortaya Konan Çağdaş İlkeler Doğrultusunda, Sonsuza Kadar Devam Edeceğine İnancım Tamdır.

Bu Duygularla Hepinizin Bayramını Kutlar, Saygı Ve Sevgilerimi Sunarım.”

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner254

banner273